Izraelski minister edukacji Naftali Bennett zachęcał rząd Izraela do wzmożenia ataków na Iran na wszystkich płaszczyznach.

W wywiadzie dla izraelskiego portalu Ynet News Bennett odniósł się do ubiegłotygodniowych ataków na pozycje armii syryjskiej i Irańczyków w Syrii, w których izraelskie lotnictwo straciło jeden z myśliwców. Izraelski minister traktuje to jako pretekst dla nasilenia ataków na Iran. „Musimy prowadzić wytrwałą, ciągłą kampanię – dyplomatyczną, ekonomiczną, prewencyjną, wywiadowczą – przeciwko Siłom Al-Kuds i Iranowi” – powiedział Bennett wspominając o elitarnych oddziałach Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, które są obecne w Syrii na mocy porozumienia z prezydentem Baszarem al-Asadem..

Właśnie wsparcie jakiego Iran udziela władzom Syrii w walce z antyrządowymi ugrupowaniami zbrojnymi jest przyczyną dla której Izrael powinien podejmować bardziej agresywne kroki przez niemu, uważa Bennett. Atak na Irańczyków izraelski minister określa mianem ataku na „głowę ośmiornicy” zamiast na jej „macki”. „Nie pozwolimy im na umocnienie się” – zapowiadał izraelski polityk – „Wiemy jak zatrzymać ich w głębi [Syrii]”. Bennett stwierdził również, że Izrael użył jak do tej pory ułamka swoich sił przeciw Iranowi. Słowa Bennetta korespondują z wcześniejszymi deklaracjami izraelskiego ministra transportu i wywiadu Israela Katza, który powiedział, że „Izrael udzieli Iranowi nauczki, której ten nigdy nie zapomni”.

Obaj grożący Iranowi izraelscy ministrowie, byli też bardzo aktywni w kampanii zniesławiania Polski, jaką izraelskie elity rozpoczęły pod koniec stycznia, w czasie procedowania nowelizacji ustawy o IPN. Katz mówił o „odpowiedzialności i roli Polski w Holokauście Żydów” a Bennett zarządził przeprowadzenie w izraelskich szkołach specjalnych lekcji, w których miano przekazywać tezy utrzymane w duchu słów Katza.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Syryjczycy zestrzelili w sobotę izraelski myśliwiec F-16. Izraelczycy twierdzą, że samolot atakował irański dron, który wcześniej przeniknął w przestrzeń powietrzną Izraela. Doprowadziło to do serii ataków Izraelczyków na kilkanaście celów syryjskich i irańskich w sąsiednim kraju. Były to najbardziej intensywne ataki izraelskiego lotnictwa na Syrię, od czasu starć między dwoma państwami, w czasie izraelskiej interwencji w Libanie w 1982 r.

middleeastmonitor.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz