„Kłamca wołyński” Wołodymyr Wjatrowycz skomentował niedzielną wypowiedź Mateusza Morawieckiego.

Szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wjatrowycz uważa, że polski premier Mateusz Morawiecki przypominając zbrodnie Chmielnickiego na Żydach usiłuje pokazać Izraelowi, że Ukraińcy byli większymi antysemitami niż Polacy. – podała we wtorek Ukraińska Prawda powołując się na jego wypowiedź na antenie telewizji 112.ua.

Jest oczywiste, że w ten sposób premier [Morawiecki] chce pokazać Ukraińców jako większych antysemitów, którzy są winni większej liczbie żydowskich śmierci, niż Polacy. Jest to dość niepoważna argumentacja. – uważa szef Ukraińskiego IPN. Jego zdaniem ukraińskie władze nie powinny reagować na słowa Morawieckiego.

Taka jest niestety opinia szefa polskiego rządu. I, niestety, nie jest on sam. – mówił Wjatrowycz narzekając, że polscy politycy najwyższego szczebla coraz częściej wypowiadają się na tematy historyczne.

Dziwi mnie, ile uwagi polscy politycy poświęcają ocenom historii, a tym bardziej ocenom ukraińskiej historii. Uważam, że politycy powinni bardziej zajmować się dniem dzisiejszym, współczesną Polską i stanem współczesnych stosunków polsko-ukraińskich. – twierdził Wjatrowycz podkreślając, że takie „radykalne” oceny nie przyczynią się do poprawy tych stosunków.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że Mateusz Morawiecki podczas niedzielnego spotkania z mieszkańcami Chełma powiedział, że niektórzy żydowscy historycy przyrównują powstanie Chmielnickiego do Holokaustu. Zacytował rabina, który wymienił Chmielnickiego jako zbrodniarza w jednym rzędzie z Hitlerem i Himmlerem. Ukraińskie media napisały po tej wypowiedzi, że Morawiecki zrównał powstanie Chmielnickiego z Holokaustem, a oburzeni neobanderowcy z partii Swoboda domagali się interwencji ukraińskich władz.

CZYTAJ TAKŻE: Wjatrowycz: Waffen-SS Galizien to nie zbrodniarze, ale ofiary wojny

Kresy.pl / Ukraińska Prawda

Czytaj kolejny artykuł
5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. MacGregor
    MacGregor :

    Po co w ogóle cytować tego kretyna (co on może mądrego powiedzieć), czy nie lepiej ZAMILCZEĆ, no i przede wszystkim zero jakiegokolwiek wsparcia finansowego – ostudźmy nieco naszą miłość do potomków morderców naszych rodaków na wschodzie, a w to miejsce zasada SYMETRII (oraz pomoc Polakom tam mieszkającym)

  2. zefir
    zefir :

    Banderowskiemu schizofrenikowi,gnidzie Wjatrowyczowi nawet na myśl nie przychodzi,że jego płód słowny:”pokazanie Ukraińców jako większych antysemitów,którzy są winni większej liczby żydowskich śmierci,niż Polacy”,jest nie tyle „niepoważną”,co niepodważalną argumentacją.Dziw bierze gdy gnidny historyk banderowskiego IPN nie wie o „zasługach” jego przodków z bandyckiej OUN i UPA,z bardzo licznych militarnych i paramilitarnych ukraińskich kolaboracyjnych formacji z okresu II W.Ś. nie tylko Polaków,ale również Żydów setki tysięcy w bestialski sposób rezali.Wjatrowycz z lubością,z ulgą satysfakcji wspomina jak jego bandyccy przodkowie w „bohaterski”sposób cywilnych Polaków i Zydów ze zwyrodnałym bestialstwem mordowali,ze szczególnym upodobaniem ich dzieci na widły,płoty i bram stodół nabijały,ciężarnym brzuchy rozpuwali i solili,w ogniu smażyli,w studniach topili ,z kolczastego drutu,oraz siekier bestialski użytek robili,itd.Banderowska gnida o antysemityżmie bredzi,czym w obłudny sposób tuszuje bestialskie zbrodnie,tych których jego myśl przewodnia gloryfikację na Ukrainie pod karą tiurmy nakazuje.