Minister sprawiedliwości Izraela Ajelet Szaked powiedziała, że państwo żydowskie musi zachować swoja narodową tożsamość.

Szaked w poniedziałek wygłosiła przemówienie podczas Kongresu ds. Judaizmu i Demokracji. Izraelska minister uważa, że gdyby nie ogrodzenie wzniesione kilka lat temu na granicy egipskiej, “widzielibyśmy tutaj rodzaj podstępnego podboju z Afryki”. Ogrodzenie skutecznie powstrzymało ubiegających się o azyl uchodźców z Sudanu i Erytrei przed wjazdem do Izraela.

Szaked odniosła sie również do dyskutowanej obecnie Ustawy o państwie narodowym. “Jest miejsce na utrzymanie większości żydowskiej nawet za cenę łamania praw” – powiedziała. Dodała jednak, że utrzymanie żydowskiej większości w Izraelu i działanie w sposób demokratyczny “musi być równoległe i jedno nie może przeważać nad drugim”.

Szaked uważa, że izraelski sąd najwyższy powinien wzmocnić znaczenie Judaizmu w swoich rozstrzygnięciach konstytucyjnych.

“W naszych prawach istnieją uniwersalne wartości, prawa, już zapisane w bardzo poważny sposób. Ale wartości narodowe i żydowskie nie są zapisane. W ciągu ostatnich 20 lat bardziej koncentrowano się na orzeczeniach dotyczących uniwersalnych wartości, a mniej na żydowskim charakterze państwa. To narzędzie [ustawa o państwie narodowym] jest narzędziem, które chcemy dać sądowi na przyszłość” – powiedziała Szaked.

Jak dodała, “Izrael jest żydowskim państwem. Nie jest państwem dla wszystkich narodów. Równe prawa dla wszystkich obywateli, ale nie równe prawa narodowe”.

Szaked uważa również, że tam, gdzie zachodzi pytanie o żydowski charakter państwa, zasada równość musi ustąpić.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Były izraelski generał: Palestyńczycy “na nic nie zasługują”

Kresy.pl / Haaretz

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply