Minister spraw zagranicznych Polski, Jacek Czaputowicz uznał, że w Izraelu “ujawniło się zjawisko antypolonizmu”, które powinno być zwalczane.

Szef polskiej dyplomacji udzielił wywiadu “Gazecie Polskiej”. Był pytany przez jej dziennikarza o konflikt między Polską a Izraelem do jakiego doszło przy okazji nowelizacji ustawy o IPN, penalizującej obciążanie narodu polskiego odpowiedzialnością za holokaust.

Z jednej strony Czaputowicz deklarował – “Polska jest państwem suwerennym i jej organy podejmują samodzielne decyzje”. Z drugiej nie wykluczał, że ustawa o IPN zostanie zmieniona tak, jak chcą tego Izraelczycy, choć odpowiedzialność za to składał na Trybunał Konstytucyjny – “Nie wiem, jaka będzie decyzja Trybunału, być może dokona on interpretacji, która wyjdzie naprzeciw obawom Izraela i pozwoli uspokoić nastroje”.

“Ujawniło się zjawisko antypolonizmu, które jest zapewne związane z urazem pewnych środowisk wobec Polski. Rola Polski w czasie II wojny światowej jest nieznana w Izraelu. Niektóre środowiska obarczają nas winą za Zagładę” – powiedział minister spraw zagraniczny, jednocześnie krytykując fakt, że “w Polsce spotyka się nierzadko opinie, że nie było żadnych zbrodni na Żydach dokonanych rękami Polaków”. “Wszyscy musimy rozmawiać w oparciu o prawdę historyczną, uznawać fakty, nawet jeśli są bolesne” – uznał Czaputowicz.

Odrzucił w wywiadzie tezę, że Niemcy budowali obozy koncentracyjne na okupowanym terytorium Polski, “ponieważ Polacy są narodem szczególnie antysemickim i Niemcom było tutaj łatwiej organizować Holokaust”. Przypomniał, że minister spraw zagranicznych Niemiec Sigman Gabriel, przyznał, że cała odpowiedzialność za zorganizowanie i przeprowadzenie zagłady Żydów spoczywa na narodzie niemieckim. “Polska kultura miała zostać zniszczona tak samo jak całe żydowskie życie” – przypominał szef polskiej dyplomacji.

“Powinniśmy dążyć do tego, by antypolonizm był potępiany tak samo, jak jest potępiany antysemityzm” – podsumował Czaputowicz.

Czytaj także: Kompleks Izraela – kiedy sojusznik okazuje się wrogiem

rp.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply