Minister spraw zagranicznych Polski, Jacek Czaputowicz uznał, że w Izraelu „ujawniło się zjawisko antypolonizmu”, które powinno być zwalczane.

Szef polskiej dyplomacji udzielił wywiadu „Gazecie Polskiej”. Był pytany przez jej dziennikarza o konflikt między Polską a Izraelem do jakiego doszło przy okazji nowelizacji ustawy o IPN, penalizującej obciążanie narodu polskiego odpowiedzialnością za holokaust.

Z jednej strony Czaputowicz deklarował – „Polska jest państwem suwerennym i jej organy podejmują samodzielne decyzje”. Z drugiej nie wykluczał, że ustawa o IPN zostanie zmieniona tak, jak chcą tego Izraelczycy, choć odpowiedzialność za to składał na Trybunał Konstytucyjny – „Nie wiem, jaka będzie decyzja Trybunału, być może dokona on interpretacji, która wyjdzie naprzeciw obawom Izraela i pozwoli uspokoić nastroje”.

„Ujawniło się zjawisko antypolonizmu, które jest zapewne związane z urazem pewnych środowisk wobec Polski. Rola Polski w czasie II wojny światowej jest nieznana w Izraelu. Niektóre środowiska obarczają nas winą za Zagładę” – powiedział minister spraw zagraniczny, jednocześnie krytykując fakt, że „w Polsce spotyka się nierzadko opinie, że nie było żadnych zbrodni na Żydach dokonanych rękami Polaków”. „Wszyscy musimy rozmawiać w oparciu o prawdę historyczną, uznawać fakty, nawet jeśli są bolesne” – uznał Czaputowicz.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Odrzucił w wywiadzie tezę, że Niemcy budowali obozy koncentracyjne na okupowanym terytorium Polski, „ponieważ Polacy są narodem szczególnie antysemickim i Niemcom było tutaj łatwiej organizować Holokaust”. Przypomniał, że minister spraw zagranicznych Niemiec Sigman Gabriel, przyznał, że cała odpowiedzialność za zorganizowanie i przeprowadzenie zagłady Żydów spoczywa na narodzie niemieckim. „Polska kultura miała zostać zniszczona tak samo jak całe żydowskie życie” – przypominał szef polskiej dyplomacji.

„Powinniśmy dążyć do tego, by antypolonizm był potępiany tak samo, jak jest potępiany antysemityzm” – podsumował Czaputowicz.

Czytaj także: Kompleks Izraela – kiedy sojusznik okazuje się wrogiem

rp.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz