Minister spraw zagranicznych Kosowa poinformował w piątek, że w lutym odbędzie się formalna ceremonia nawiązania stosunków dyplomatycznych z Izraelem – przekazał Times of Israel.  Ma to być „historyczny moment” w historii częściowo uznawanego kraju.

Jak poinformował portal Times of Israel, minister spraw zagranicznych Kosowa poinformował w piątek, że w lutym odbędzie się formalna ceremonia nawiązania stosunków dyplomatycznych z Izraelem.

Meliza Haradinaj-Stublla powiedziała, że ​​ona i jej izraelski odpowiednik Gabi Ashkenazi zorganizują wirtualną ceremonię 1 lutego.

„Uznanie przez Izrael jest jednym z największych osiągnięć Kosowa, które nastąpiło w kluczowym dla nas momencie, dzięki Stanom Zjednoczonym Ameryki, naszemu wspólnemu i wiecznemu sojusznikowi” – powiedziała.

Decyzja o wzajemnym uznawaniu między Kosowem i Izraelem została podjęta we wrześniu zeszłego roku na szczycie przywódców Kosowa i Serbii w Białym Domu w obecności ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa. Na spotkaniu Belgrad zgodził się również przenieść swoją ambasadę w Izraelu do Jerozolimy, czego do tej pory nie zrobił.

Administracja Trumpa uznała Jerozolimę za stolicę Izraela pod koniec 2017 roku i przeniosła tam ambasadę USA w maju 2018 roku. Waszyngton zachęcał inne kraje do zrobienia tego samego, ale był szeroko krytykowany przez Palestyńczyków i wiele krajów w Europie, ponieważ konflikt izraelsko-palestyński pozostaje nierozwiązany.

We wrześniu przywódcy Serbii i Kosowa w obecności Donalda Trumpa podpisali porozumienie o normalizacji stosunków gospodarczych pomiędzy oboma krajami. Amerykański prezydent nazwał je “wielkim przełomem”. Przy okazji Kosowo i Izrael porozumiały się w sprawie nawiązania stosunków dyplomatycznych. Ponadto, jak oświadczył premier Izraela Binjamin Netanyhu, ambasada Kosowa również zostanie ulokowana w Jerozolimie.

PRZECZYTAJ: Mogherini: państwa UE nie przeniosą swoich ambasad do Jerozolimy

Kresy.pl/Times of Israel

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply