Specjalny wysłannik ONZ ds. Syrii udał się do Rosji, by omówić z jej ministrem spraw zagranicznych sytuację humanitarną w dotkniętej trzęsieniem ziemi Syrii.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow przyjął w Moskwie Geira Pedersena, specjalnego wysłannika ONZ ds. Syrii, podał we wtorek portal tureckiego dziennika “Yeni Safak”. Według rosyjskiego MSZ poniedziałkowe spotkanie dotyczyło sytuacji politycznej i humanitarnej w Syrii.

„Szczególną uwagę zwrócono na pilne zadania humanitarne polegające na mobilizacji pomocy międzynarodowej, w tym przezwyciężeniu skutków trzęsienia ziemi, zapewnieniu wszechstronnego wsparcia wszystkim potrzebującym i poszkodowany Syryjczykom bez dyskryminacji, upolitycznienia i warunków wstępnych” – czytamy w oświadczeniu rosyjskiego resortu.

Część północno-zachodniej Syrii została silnie dotknięta potężnymi trzęsieniami ziemi, które miały miejsce od 6 lutego. W Turcji katastrofa pochłonęła ponad 44 300 ofiar śmiertelnych w 11 prowincjach, podczas gdy liczba ofiar śmiertelnych w Syrii wzrosła do co najmniej 5 840, przypomniał “Yeni Safak”.

Ławrow podkreślił potrzebę koordynacji między agencjami humanitarnymi ONZ a władzami Syrii Przy tym, ze strony rosyjskiej – „Zwrócono uwagę na konieczność zniesienia wszystkich nielegalnych jednostronnych sankcji wobec Syrii, które utrudniają działalność humanitarną i mają negatywny wpływ na życie zwykłych obywateli”.

Dodał, że Ławrow i Pedersen rozmawiali także o kwestiach związanych z politycznym uregulowaniem konfliktu w Syrii zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2254.

W 2011 r. w Syrii doszło do konfliktu między jej władzami, a antyrządowymi ugrupowaniami zbrojnymi, które otrzymały wsparcie mocarstw zachodnich i niektórych państw bliskowschodnich. O ile te ostatnie dążą już do normalizacji relacji z prezydentem Syrii Baszarem al-Asadem, to mocarstwa zachodnie z USA na czele nadal utrzymują bardzo rozległe sankcje wobec tego bliskowschodniego państwa.

Rosja w 2015 r. rozpoczęła interwencję zbrojną w Syrii, która przyczyniła się do odzyskania przez władze tego państwa kontroli nad zdecydowaną większością terytorium. Moskwa pozostaje czołowym politycznym sojusznikiem al-Asada.

yenisafak.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply