Rosja może przeciwdziałać planom syryjskiego rządu względem południowej Syrii

Rosja działa przeciwko syryjskiemu rządowi oraz sojuszniczym milicjom szyickim w zakresie chęci uzyskania kontroli nad południową Syrią – wynika ze słów oficera Wolnej Armii Syrii działającej przeciw prezydentowi Baszarowi Al-Asadowi.

W rozmowie z portalem informacyjnym “Al-Mujtama” oficer Wolnej Armii Syrii Abu-Yarub Al-Daraawi miał oświadczyć, że Rosjanie nie chcą dopuścić do przeprowadzenia skutecznej operacji w regionie przez siły Baszara Al – Asada – poinformował w poniedziałek portal “Middle East Eye”. Portal informuje także, że podczas piątkowego spotkania z przedstawicielami “komitetów centralnych” regionu, które odbyło się w Daraa, dowódca sił rosyjskich na terytorium południowej Syrii miał zadeklarować, że Rosja dokłada wysiłków w celu zapobiegania operacjom wojskowym na tym obszarze. Podobne informacje przekazały źródła amerykańskie.

Rosyjski dowódca miał obiecać, że siły Baszara Al-Asada nie będą mogły szturmować prowincji, a rosyjska żandarmeria wojskowa będzie patrolowała Daraa w celu ograniczenia obecności syryjskich sił rządowych na tym obszarze.

W ciągu ostatnich kilku dni wzrosły napięcia w Deraa, południowo-zachodniej prowincji syryjskiej, która graniczy z Izraelem i Jordanią. Na południe kraju przybyło wiele rządowych jednostek wojskowych, m.in. elitarny korpus dowodzony przez brata prezydenta Baszara al-Assada, Mahera, oraz siły specjalne z 15. Dywizji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy na początku maja syryjskie wojsko skrytykowało rosyjski system obrony przeciwrakietowej S-300, twierdząc, że jest on w dużej mierze nieskuteczny przeciwko izraelskim atakom. Rosyjskie systemy mają nie być w stanie lokalizować izraelskich pocisków.

Syryjska administracja wojskowa miała poinformować Rosjan, że radar używany w systemach S-300 i Pancyr-S okazał się niezdolny do wykrywania i zestrzeliwania izraelskich pocisków przy wielu okazjach.

Zobacz też: Kolejny izraelski nalot na cele w Syrii. Są zabici

Chińska agencja Sina News niedawno zwracała uwagę, że syryjska armia całkowicie porzuciła rosyjskie systemy rakietowe Pancyr-S z powodu słabej skuteczności przeciwko izraelskim atakom i teraz używa Buk-2ME. Buk-2ME jest jednak w stanie zestrzelić jedynie dwie trzecie izraelskich pocisków, co może być poprawą w stosunku do Pancyrów, ale wciąż jest dalekie od syryjskiego celu.

Niektóre media izraelskie sugerowały z kolei, że problemy z działaniem rosyjskich systemów mogą mieć naturę polityczną. Systemy przeciwrakietowe mają pozostawać pod kontrolą rosyjskich operatorów, którzy decydują o ich użyciu. Rosyjscy doradcy wojskowi mają odradzać Asadowi używania rakiet przeciwko izraelskim atakom.

Z jednej strony rosyjskie władze nie chcą zmarnować środków zainwestowanych w poparcie syryjskiego rządu i chcą doprowadzić do całkowitego pokonania zarówno rebeliantów jak i ISIS. Z drugiej jednak strony obawiają się bycia stroną w ewentualnym konflikcie z Izraelem. Mogłoby to spowodować powrót wojsk, największego izraelskiego sojusznika, Stanów Zjednoczonych do regionu.

Zobacz też: Syria: obrona przeciwlotnicza przechwyciła izraelskie rakiety [+VIDEO]

middleeastmonitor.com / washingtoninstitute.org / kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply