Syryjska obrona przeciwlotnicza przechwyciła izraelskie rakiety nad południowo-zachodnią częścią kraju – podają syryjskie media. Wcześniej w rejonie tym zaobserwowano izraelskie samoloty wojskowe. Pociski zostały odpalone z libańskiej strefy powietrznej.

Syryjskie media rządowe podały, że w czwartek w nocy, nad prowincją (muhafazą) Al-Kunajtira w południowo-zachodniej części kraju, przechwycono izraelskie rakiety. Powołują się na źródło w syryjskie armii, które poinformowało, że pół godziny po północy obrona przeciwlotnicza wykryła izraelskie samoloty bojowe nadlatujące od północnej części Palestyny, będącej pod kontrolą Izraela. Leciały w stronę Sydonu w Libanie. Później z libańskiej przestrzeni powietrznej odpalono w stronę Syrii kilka rakiet. Źródło twierdzi, że pociski te zostały skutecznie przechwycone.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Syryjska agencja Sana zamieściła nagranie mające przedstawiać przechwycenie izraelskich rakiet przez obronę przeciwlotniczą.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Serwisy libańskie podały, że na krótko przed informacjami o ataku nad Libanem krążyły izraelskie samoloty. Niedługo potem pojawiły się doniesienia, że syryjska obrona przeciwlotnicza przeciwdziała izraelskim rakietom w rejonie Al-Kunajtira i Homs.

Agencja Xinhua podała z kolei, że obrona przeciwlotnicza przechwyciła izraelskie rakiety w prowincji Homs oraz, że zostały one wystrzelone zarówno od strony Wzgórz Golan, jak i Libanu.

Jak podaje izraelski serwis Israel National News stacji 7, Izrael nie skomentował doniesień na temat ataku i udziału w nim izraelskiego lotnictwa.

W ubiegłym tygodniu syryjska telewizja informowała o ataku izraelskich śmigłowców na cele w postaci oddziałów armii syryjskiej, również na obszarze mufhazy Al-Kunajtira. Izraelskie maszyny miały nadlecieć od strony sąsiednich wzgórz Golan. W wyniku ataku trzech syryjskich żołnierzy miało zostać lekko rannych. W tym przypadku Izrael również nie skomentować sprawy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, podczas niedawnego wywiadu, Minister Obrony Izraela Naftali Bennet, po raz pierwszy przyznał, że izraelskie wojsko jest odpowiedzialne za listopadowy nalot na stolicę Syrii. Atak miał na celu wyeliminowanie jednego z dowódców Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu, Akrama al-Ajouriego, ofiarą nalotu został jego syn.

Po wybuchu wojny w Syrii Izraelczycy rozpoczęli wspieranie islamistycznych ugrupowań walczących z władzami Syrii. Wsparcie to potwierdził już w 2014 roku kontyngent sił pokojowych ONZ na Wzgórzach Golan – UNDOF. Izraelczycy prowadzili też bezpośrednie uderzenia wymierzone zarówno w syryjską armię jak i siły sprzymierzonych z nimi Irańczyków i bojowników libańskiego Hezbollahu. Ataki przeprowadzane są najczęściej poprzez wystrzeliwanie rakiet przez izraelskie samoloty znad sąsiedniego Libanu.

Czytaj także: Izrael znowu zaatakował na terytorium Syrii [+VIDEO]

Reuters / Sana / israelnationalnews.com / Xinhua / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz