Aktualny bilans ataku rakietowego na centrum handlowe w Krzemieńczuku to 19 zabitych oraz ponad 50 hospitalizowanych.

Jak podała "Kremenczućka Hazeta", prokuratura obwodu połtawskiego poinformowała w piątek na konferencji prasowej o aktualnej liczbie ofiar rosyjskiego ataku rakietowego na centrum handlowe Amstor w Krzemieńczuku, do którego doszło w poniedziałek.

Prokurator Anton Stolitnij podał, że zginęło 17 zabitych. Ponad 100 osób zwróciło się o pomoc lekarską, z czego 54 hospitalizowano. W ciężkim stanie było 31 osób. Jedna z hospitalizowanych osób zmarła w szpitalu. Cztery osoby są poszukiwane.

W Charkowie nie chcą zmieniać nazwy ulicy i stacji metra im. Puszkina Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terechow w komentarzu do "Radia Swobody".

"Jaka jest wina Puszkina? Że Putin się urodził? Co więcej, Puszkin jest światowej sławy poetą, podobnie jak Lermontow. (...) Mamy ulicę i stację metra im. Puszkina. Niech tak zostanie" - powiedział Terechow.

Wcześniej Rada Miejska Charkowa odmówiła zdemontowania herbu Ukraińskiej SRR z budynku rady miejskiej, powołując się na fakt, że budynek jest pomnikiem historii i architektury o znaczeniu lokalnym. Decyzje o tym statusie zapadły w 1972 i 1980 roku.

Według ukraińskiego sztabu generalnego, na południu Siły Zbrojne Ukrainy osiągnęły pewne sukcesy, m.in. odbijając z rąk Rosjan miejscowość w obwodzie chersońskim.

Według ukraińskiego sztabu, na południowym froncie wojny siły rosyjskie prowadziły w sobotę „systematyczny ostrzał infrastruktury cywilnej oraz wojskowej” z artylerii lufowej i rakietowej. Rosjanie prowadzili też rozpoznanie z powietrza przy użyciu dronów.

Ukraińskie pociski spadły na rosyjskie miasto Biełgorod. Miały uderzyć w zabudowania mieszkalne doprowadzając do śmierci cywilów.

W niedzielę nad ranem w Biełgorodzie były słyszalne wybuchy. Na Twitterze i Telegramie pojawiły się nagrania mające obrazować eksplozje w rosyjskim mieście.

 

Siły rosyjskie wkroczyły do ​​Łysyczańska 2 lipca, prawdopodobnie po tym, jak siły ukraińskie przeprowadziły kontrolowane wycofanie się z miasta - podaje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). (więcej…)

Ukraińscy kierowcy niezadowoleni z przywrócenia przez Ukrainę opłat celnych i podatku VAT na samochody na niecałe 2 godziny zablokowali w piątek przejście graniczne w Zosinie.

Jak podała ukraińska służba Polskiego Radia, około stu ukraińskich kierowców zablokowało w piątek drogę do przejścia granicznego w Zosinie na polsko-ukraińskiej granicy. Edyta Krystkowiak z Komendy Powiatowej Policji w Hrubieszowie poinformowała, że blokada zaczęła się między godz. 15 a 16. Policja zabezpieczyła miejsce blokady. Według niej zgromadzenie przebiegało spokojnie.

Blokada została zainicjowana w momencie, w którym na wjazd na Ukrainę oczekiwało około 500 pojazdów. Utworzyły one kolejkę długą na 8 kilometrów.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 379 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
52%