KAI: wokół postaci św. Mikołaja narosło wiele legend

Św. Mikołaj jest m.in. patronem dziewcząt pragnących wyjść za mąż oraz żebraków. Wokół jego osoby narosło wiele legend.

Kościół katolicki wspomina dzisiaj św. Mikołaja, biskupa Myry żyjącego na przełomie III i IV wieku n.e., niegdyś jednego z najbardziej znanych i czczonych świętych. Jak pisze Katolicka Agencja Informacyjna, jego postać jest owiana wieloma mitami.

Jak przypomina KAI, Mikołaj urodził się około roku 270 n.e. w zamożnej rodzinie chrześcijańskiej. Już od młodych lat był znany z chęci dzielenia się z innymi. Według jednej z legend dowiedziawszy się, że trzy córki sąsiada nie mogą wyjść za mąż, ponieważ nie mają posagu, pod osłoną nocy podrzucił im znaczną sumę pieniędzy. Także gdy został biskupem Myry (obecnie tureckie Demre), słynął zarówno z religijnej gorliwości, jak i z troski o potrzeby materialne wiernych. W XI wieku jego relikwie miały zostać zabrane z Myry do włoskiego Bari, aby uchronić je przed zbezczeszczeniem przez muzułmanów. Mikołaj stał się patronem Bari a wkrótce po pochowaniu jego szczątków, w tym mieście odbył się synod którego celem było połączenie Kościoła prawosławnego z rzymskim. W XII wieku nad grobem św. Mikołaja w Bari wzniesiono bazylikę jego imienia. Co roku, 9. maja, w rocznicę przywiezienia jego relikwii, we włoskim mieście odbywają się bogate uroczystości.

Według KAI jedną z legend związanych z postacią św. Mikołaja jest cudowne uratowanie trzech namiestników skazanych niesłusznie na karę śmierci przez cesarza Konstantyna Wielkiego. Inną legendą, która także była bardzo popularna, było uratowanie od utonięcia rybaków podczas burzy. Stąd też św. Mikołaj jest m.in. patronem marynarzy i rybaków, a ostatnio pojawiła się propozycja ogłoszenia go patronem Morza Śródziemnego. Jak pisze agencja, święty jest również patronem dziewcząt pragnących wyjść za mąż, kobiet chcących urodzić dziecko, noworodków, flisaków, dokerów, kupców, młynarzy, piekarzy, rzeźników, krawców, tkaczy, podróżnych i pielgrzymów, więźniów, adwokatów, notariuszy, handlarzy winem i zbożem, właścicieli i żebraków. Do dzisiaj Polsce jest 327 kościołów pod jego wezwaniem.

Przypomnijmy, że w październiku br. tureccy archeologowie ogłosili, że w podziemiach kościoła pw. Św. Mikołaja w Demre (dawnej Myrze) odkryli grób, w którym mogą spoczywać szczątki św. Mikołaja. Jak twierdzą, na podstawie analizy starych dokumentów doszli do wniosku, że w XI wieku zabrano do Bari szczątki nie św. Mikołaja, lecz innego księdza.

Kresy.pl / KAI

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply