Władze Białorusi planują zakazać używania plastikowych butelek o objętości większej niż jeden litr. To część proekologiczego trendu w polityce w kwestii gospodarowania odpadami.

„Na Białorusi planują wycofać się z plastikowych opakowań dla napojów o objętości powyżej 1 l.” – podała we wtorek białoruska, państwowa agencja informacyjna BelTa. Agencja powołuje się na informacje Wadima Diemki, naczelnika w Urzędzie do Spraw Gospodarowania Odpadami podlegającym białoruskiemu Ministerstwu Środowiska. To jedno z działań podejmowanych w ramach szerszej agendy określonej przez decyzję Rady Ministrów z dnia 13 stycznia bieżącego roku określającej plan etapowego przechodzenia na ekologiczne rodzaje opakowań.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Planuje się stosowanie dla rozlewu napojów alkoholowych, niskoalkoholowych opakowań o pojemności nie większej niż 1 litr. Myślę, że zostanie to zrealizowane do końca nowej pięciolatki, albo i szybciej, w tym celu potrzebna jest zmiana parametrów technicznych” – powiedział Diemko. Jako przykład białoruski urzędnik wskazywał przepisy funkcjonujące od 2017 r. w Rosji, które zabraniają rozlewania alkoholu do butelek plastikowych o objętości większej niż 1,5 l.

Od 2021 r. mają na Białorusi obowiązywać także inne ograniczenia na używanie tworzyw sztucznych. Jak poinformował Diemko jego urząd w konsultacji z innymi organami administracji już przygotowuje spis opakowań wytworzonych z polimerów, które nie będą mogły być stosowane od przyszłego roku. Przepisy mają zmierzać do całkowitego wyeliminowania tego rodzaju materiałów z obrotu. Urzędnik podkreślił, że rezygnacja z nieekologicznych materiałów jest trendem ogólnoświatowym i władze Białorusi ten trend popierają.

W ramach polityki ekologicznej rząd Białorusi przygotował też przepisy mające stworzyć sprawny system odzyskiwania i powtórnego wykorzystywania opakowań szklanych i metalowych.

Czytaj także: Na Białorusi uruchomiono przerób foliowych toreb

belta.by/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz