Rząd Białorusi szykuje projekt rozporządzenia, który ma doprowadzić do stworzenia systemu bieżącego recyclingu szklanych i metalowych pojemników.

Projekt rozporządzenia w sprawie organizacji systemu zwrotu pojemników przygotowało Ministerstwo Gospodarki Komunalnej. Jak podał w poniedziałek portal Tut.by, resort przedłożył projekt nowych przepisów do konsultacji społecznych. Konsultacje odbywają się poprzez forum elektroniczne na oficjalnym, państwowym serwisie prawnym. Będą trwać do 22 sierpnia.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak wylicza Tut.by na Białorusi tylko 40 proc. opakowań trafia do przetworzenia w celu ponownego wykorzystania. Władze chcą podwyższyć poziom recyclingu w przypadku odpadów szklanych i metalowych do poziomu 80-90 proc. Podobnie jak w wielu innych państwach chcą stworzyć zachętę ekonomiczną do uczestnictwa w systemie. Rozporządzenie zakłada więc stworzenie systemu w ramach którego obywatele Białorusi mogli by deponować opakowania w zamian za określone sumy pieniędzy. Prawdopodobnie chodzi o zorganizowanie systemu automatów przyjmujących określone rodzaje opakowań.

Projekt rozporządzenia zakłada, że Rada Ministrów w ciągu trzech miesięcy przygotuje postępowanie przetargowe na wybór firmy, która zajmie się organizacją systemu recyclingu. Władze chcą przeznaczyć na ten ceł łącznie równowartość 100 mln euro. Koszt samego sprzętu jest określony na poziomie 60 mln euro. 40 mln zostanie wyłożonych jako środki do odzyskania przez Białorusinów oddających odpady.

Władze przyjmują, że 20 kopiejek będzie sumą, która może skłonić obywateli do przyniesienia butelki czy puszki do automatu. System ma zaczęć działać w pierwszej połowie 2021 r.

Czytaj także: Na Białorusi uruchomiono przerób foliowych toreb

tut.by/kresy.pl

 

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz