Prezydent Ukrainy w ciągu jednego dnia zwolnił szefów służby specjalnej w trzech obwodach i kierowników administracji centralnej w kilkunastu rejonach dwóch obwodów.

Na oficjalnej stronie internetowej prezydenta Ukrainy opublikowano w poniedziałek jego decyzje o zwolnieniu ze stanowisk szefów struktur Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w trzech obwodach: wołyńskim, rówieńskim i żytomierskim. Dodatkowo zwolnieni zostali szefowie policji w rejonach rokitnowskim, dąbrowickim, zarzeczyńskim, włodzimierzeckim, sarnieńskim w obwodzie rówieńskim, w rejonach olewskim i owruckim obwodu żytomierskiego oraz rejonach ratnieńskim i lubieszowskim odwodu wołyńskiego.

Przyczyną odwołania szefów sił bezpieczeństwa w tych jednostkach administracyjnych był brak skutecznej walki z nielegalnym wydobyciem bursztynu na tych terenach. Zełenski ogłosił swoje decyzje kadrowe w czasie wyjazdowego posiedzenia w Żytomierzu. Decyzję tę tłumaczył zastępca przewodniczącego gabinetu prezydenta do spraw ekonomicznych, Aleksiej Gonczarczuk, który uznał, że obecnie tylko 20 proc. wydobycia bursztynu odbywa się w sposób zgodny z prawem, na czym skarb państwa traci miliardy hrywien. Dzieje się tak gdyż, według niego, pracownicy SBU, policji i prokuratury „współpracują z bandytatmi”.

Północno zachodnie obwody Ukrainy są zasobne w złoża bursztynu. Jednak ich wydobycie zostało opanowane przez miejscowe grupy przestępcze. Kopacze nie cofają się przy tym przed konfrontacją z siłami bezpieczeństwa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zełenski podjął dziś także decyzje o zwolnieniu szefów administracji siedmiu rejonów w obwodzie donieckim i jedenastu rejonów w obwodzie lwowskim. Zełenski uzasadnił to zmianą na stanowisku prezydenta, któremu podlega administracja centralna.

W obwodzie donieckim odwołani zostali szefowie administracji centralnej w rejonach bojkowskim, dobropolskim, konstantinowskim, nikolskim, pokrowskim, jasinowackim i słowiańskim. W obwodzie lwowskim zdymisjonowano kierowników administracji centralnej w rejonach brodzkim, buskim, żydaczowskim, złoczowskim, mikołajowskim, przemyślańskim, radziechowskim, skolskim, sokalskim, starosamborskim, i jaworowskim. Tym samym Zełenski zdecydował o wymianie urzędników w ponad połowie rejonów tego obwodu.

unian.net/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz