Ulicami Mińska przeszedł „Partyzancki Marsz” [+VIDEO]

Po brutalnym rozpędzeniu demonstracji przeciwników Aleksandra Łukaszenki tydzień temu w Mińsku, tym razem niedzielny protest w stolicy Białorusi przebiegł bardziej spokojnie – informuje białoruski portal Tut.by.

Białoruska opozycja zaplanowała na godzinę 14. czasu lokalnego w niedzielę demonstrację pod nazwą „Partyzancki Marsz”. Tym razem demonstranci nie próbowali zbierać się pod zablokowanym przez siły bezpieczeństwa pomnikiem Miasta-Bohatera, lecz na Partyzanckim Prospekcie. Protestowi jak zwykle towarzyszyła mobilizacja sił milicyjnych, zamknięcie stacji metra i problemy z mobilnym internetem.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5687.39 PLN    (25.85%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według Tut.by około godziny 15. w demonstracji uczestniczyło ponad 10 tysięcy ludzi. Pojawiły się doniesienia o pierwszych zatrzymaniach. Około 16. marsz kolumny demonstrantów zablokował kordon sił bezpieczeństwa na skrzyżowaniu Prospektu Partyzanckiego z ulicą Kuleszowa. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę, który zbliżył się zbytnio do kordonu. Protestujący zawrócili i poszli w przeciwnym kierunku.

W pewnym momencie z jednej z przecznic w kierunku maszerujących wyjechał bus z ludźmi w kominiarkach. Z samochodu wyrzucono petardę, która eksplodowała. Według Tut.by nikomu nic się nie stało.

Milicja przekazała rosyjskiej agencji RIA Nowosti, że że funkcjonariusze kilka razy wystrzelili w powietrze gumowymi kulami, gdy demonstranci rzucali w nich kamieniami. Według Franaka Viačorki strzelano w kierunku ludzi.

Manewrując ulicami Mińska i stopniowo topniejąc kolumna demonstrantów doszła do ulicy Malinina. Około godziny 18. marsz dobiegł końca. Wówczas, jak podaje Tut.by, rozpoczęło się zatrzymywanie osób wracających z demonstracji.

W niedzielę do akcji protestu doszło także w Brześciu, Grodnie, Mohylewie, Homlu, Witebsku, Żodzinie, Żabince i innych miastach. Centrum „Wiasna” doliczyło się do tej pory 243 osób zatrzymanych w całym kraju.

CZYTAJ TAKŻE: Białoruskie MSW grozi „humanitarnym” użyciem ostrej broni

Kresy.pl / tut.by / spring96.org

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz