Białoruskie portale, a za nimi m.in. ukraińska państwowa agencja informacyjna Ukrinform, podejrzewają, że Aleksandr Łukaszenko chce zdelegalizować biało-czerwono-białą flagę, jeden z powszechnie używanych przez białoruską opozycję symboli.

Aleksandr Łukaszenko zapowiedział we wtorek przyjęcie na najbliższym czasie przez parlament zakazu gloryfikowania nazizmu. Zrobił to podczas uroczystości przyjęcia listów uwierzytelniających od ambasadorów kilku państw, m.in. Izraela.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1836.62 PLN    (8.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Nasze państwa konsekwentnie bronią absolutnej niedopuszczalności rewizji jej [II wojny światowej – red.] skutków i gloryfikacji nazizmu (nawiasem mówiąc, w najbliższym czasie nasz parlament rozważy projekt ustawy o niedopuszczalności gloryfikacji nazizmu na Białorusi). Tak zwana gloryfikacja jest dziś grzechem w wielu krajach, zwłaszcza w tych położonych obok nas. Ale na próżno. Jestem przekonany, że żadne zasługi dla ojczyzny nie mogą usprawiedliwić zbrodni przeciwko ludzkości” – mówił białoruski przywódca.

Jak zauważono, na Białorusi istnieje już ustawa „O przeciwdziałaniu ekstremizmowi”, w której znajduje się artykuł o „przeciwdziałaniu rehabilitacji nazizmu”. W związku z tym niektóre portale (np. Euroradio, S13 czy NEWGRODNO) podejrzewają, że Łukaszence może chodzić o zakazanie biało-czerwono-czerwonej flagi, która była symbolem tzw. Białoruskiej Republiki Ludowej w 1918 roku.

Łukaszenko kilka dni temu ubolewał, że biało-czerwono-białe flagi pojawiają się masowo na białoruskich ulicach w związku z demonstracjami opozycji i nazywał je „faszystowskimi” nawiązując do używania ich przez białoruskich kolaborantów podczas II wojny światowej. „Usuniemy tę faszystowską symbolikę z naszego społeczeństwa” – zapowiadał.

Biało-czerwono-biała flaga była flagą państwową Białorusi w latach 1991-1995. Z inicjatywy Aleksandra Łukaszenki w drodze referendum zamieniono ją na obecną flagę państwową wzorowaną na fladze Białoruskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej.

CZYTAJ TAKŻE: Łukaszenko: pod Warszawą i w Kijowie są centra służb USA działające przeciwko Białorusi

Kresy.pl / Ukrinform / president.gov.by

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz