Kolejne już duże przedsięwzięcie renowacyjne na Białorusi wzbudza liczne dyskusje i zarzuty, że prowadzi ono do utraty historycznej wartości budynku.

Białoruskie władze rozpoczęły w bieżącym roku odbudowę Starego Zamku w Grodnie. Projekt prac od początku wywoływał dyskusję historyków. To jeden z najważniejszych zabytków także dla historii Polski. Przebywał w nim często król Polski i wielkie książę litewski Stefa Batory, gdzie zmarł, a przed nim Kazimierza Jagiellończyk. W XVII wieku na zamku tym odbywały się Sejmy Walne Rzeczpospolitej. Ze zdjęć zamieszczonych na Facebooku przez grodzieńskiego miłośnika historii Jaugena Asnareuskiego wynika, że renowacja prowadzona jest w sposób zmieniający całkowicie charakter historycznej konstrukcji.

Na zdjęciach dokładnie widać, jak robotnicy dobudowują do historycznego muru elementy konstrukcyjne ze zwykłej cegły, które zasłaniają znaczne partie oryginalnej konstrukcji. Jak twierdzi lokalny portal hrodna.life, wykonawca prac twierdzi, że prace są prowadzone w zgodzie z projektem. Asnareuski określił sam projekt jako „antyhistoryczny”. Jak napisał, do prac wykorzystuje się „tanią cegłę”. „Tym sposobem unikalny pomnik epoki WKL [Wielkiego Księstwa Litewskiego] po prostu chowają w sarkofag jak reaktor w Czarnobylu” – ocenia aktywista. „Nie pomylę się jeśli powiem, że wielu grodnian lubi te stare kamienie. A teraz jakiś miński marzyciel, któremu podoba się wymyślać zamki, chce po prostu zabrać je mieszkańcom miasta. Uznaję to za prawdziwe przestępstwo wobec miasta i kraju” – podsumował Asnareuski.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak najgorsze zdanie o pracach prowadzonych na Starym Zamku ma inny miłośnik historii lokalnej, cytowany przez portal Mieczysław Supron. „Ta strona muru, zwrócona w stronę Niemena, była dobrze zrekonstruowana i zakonserwowana w latach międzywojennych przez polskich specjalistów. I on zawiera w sobie oryginalny układ z czasów Witolda. A teraz ten wysokiej jakości układ zabudowują w jakiś sarkofag z betonu i cegieł bardzo słabej jakości. Oceniam te prace jako niszczenie autentycznych pozostałości zamku z XIV wieku, bo jeśli je zamurują, nasi potomkowie nigdy ich nie zobaczą” – powiedział Supron.

hrodna.life/facebook.com/kresy.pl

 

Prace na Starym Zamku w Grodnie – renowacja przez degradację [+FOTO]
Oceń ten artykuł

Tagi:

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz