Łukaszenko po raz pierwszy odwiedził Kuropaty

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko objechał w piątek tereny położone wokół stolicy kraju – Mińska. W trakcie objazdu odwiedził uroczysko Kuropaty, gdzie znajdują się masowe groby ofiar NKWD. Było to pierwsze oficjalne pojawienie się białoruskiego przywódcy w tym miejscu.

Jak podaje strona internetowa prezydenta Białorusi, Łukaszenko odbył po obwodnicy Mińska podróż autokarem z symboliką Igrzysk Europejskich, które odbędą się w stolicy Białorusi między 21. czerwca a 1. lipca br. W objeździe wzięli udział liczni urzędnicy, w tym wicepremier Kuchariew oraz szefowa administracji prezydenta. Głowa państwa osobiście wyrażała opinie, jak powinno się urządzić tereny przylegające do trasy.

“Aleksandr Łukaszenko obejrzał obwodnicę na całej długości i w wielu punktach przekazał szczegółowe instrukcje. W trakcie jazdy wskazywał przykłady udanego urządzenia obszarów przydrożnych, jak też oczywiste niedociągnięcia.” – poinformowała służba prasowa Łukaszenki.

W trakcie objazdu autobus z dygnitarzami wielokrotnie zatrzymywał się. Jednym z przystanków były Kuropaty, gdzie znajdują się masowe groby ofiar NKWD, a skąd na początku kwietnia na polecenie Łukaszenki wywieziono kilkadziesiąt krzyży ustawionych z inicjatywy społecznej. Zdaniem Łukaszenki stanowiły one polityczną demonstrację. W Kuropatach prezydent Białorusi również dawał wskazówki odnośnie urządzenia terenu.

“Tutaj trzeba zająć się dodatkowym sadzeniem drzew. A ci, którzy tam leżą – oni nas widzą – podziękują nam. Na brzegu można [posadzić] tuje.” – mówił Łukaszenko. “Pomyślcie, jak w końcu urządzić Kuropaty. To niedopuszczalne, żeby ktoś zrobił coś tutaj bez pozwolenia. To jest polityczna demonstracja. Komuś to jest potrzebne. Możesz przyjść, proszę, pomódl się, połóż kwiaty i idź, nie przeszkadzaj tym ludziom” – przedstawiał swoją opinię białoruski przywódca.

Jak twierdza portal Nasza Niwa, Łukaszenko po raz pierwszy publicznie pojawił się w Kuropatach.

Położone na obrzeżach Mińska Kuropaty to miejsce masowych egzekucji polskich oficerów z tzw. Białoruskiej Listy Katyńskiej. Mordowani byli tam również cywile z Mińska i Żydzi. W tym rejonie latach 1937-41 oprawcy z NKWD strzałem w tył głowy pozbawili życia – według różnych szacunków od 40 do 200 tysięcy ludzi.

Kresy.pl / Nasza Niwa / president.gov.by

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply