Ławrow ostrożnie o relacjach z Białorusią

Minister spraw zagranicznych Rosji w wywiadzie dla dalekowschodnich mediów poruszył kwestię ewentualnego zjednoczenia swojego kraju i Białorusi.

Ławrow udzieliła wywiadu państwowej, centralnej telewizji chińskiej, chińskiemu kanałowi Phoenix a także telewizji wietnamskiej. Rosyjski minister wypowiedział się między innymi na temat perspektyw Państwa Związkowego Rosji i Białorusi, odpowiadając na pytanie czy „Rosja jest gotowa” na zjednoczenie z zachodnim sąsiadem. Jego wypowiedź cytuje w niedzielę czołowy białoruski portal Tut.by.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Wokół tej kwestii jest trochę za dużo emocji, dziennikarze wiele wymyślają i dopisują. Mamy bardzo proste stanowisko i ono jest podzielane przez prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę. Jest umowa o utworzeniu Państwa Związkowego Białorusi i Rosji i w niej wyłożone są te porozumienia, które legły u podstawy Państwa Związkowego. One dotyczą współpracy w gospodarce, finansach, w sferze politycznej i zagranicznej koordynacji” – powiedział szef rosyjskiej dyplomacji.

Ławrow uznał, że dwustronna grupa robocza musi najpierw sprawdzić „na ile porozumienia tamtej epoki zostały wypełnione na dzień dzisiejszy”. Jak dodał – „właśnie o tym rozmawiamy, dlatego jesteśmy gotowi kontynuować współpracę na tyle, na ile jest gotowa to robić sama Białoruś. Najwyraźniej z tego też wychodzi strona białoruska. Znaczy porozumiemy się w czymś, jestem tego pewien”.

Państwo Związkowe Rosji i Białorusi powstało na mocy traktatu z 1999 roku. Ma konfederacyjną strukturę. Nie wszystkie zawarte w traktacie z 1999 r. zasady integracji były realizowane po jego podpisaniu.

13 grudnia zeszłego rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew zaproponował Białorusinom opcję pogłębienia integracji. Jednym ze scenariuszy kreślonych przez Miedwiediewa był „pogłębiony wariant [współpracy], oparty jest na podwyższeniu stopnia integracji” zgodny z traktatem związkowym od 1999 roku „z jednoczesnym zwiększeniem współzależności gospodarek i możliwości okazania pomocy i wsparcia w ramach sojuszniczej budowy, rozwiązywania różnorodnych kwestii, które odnoszą się do integracji”. Deklaracja Miedwiediewa padła w momencie gdy Rosja i Białoruś negocjują nowe zasady sprzedaży rosyjskich surowców strategicznych białoruskim podmiotom. Ich preferencyjne ceny odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu rentowności białoruskiego przemysłu ciężkiego, a więc dla utrzymania całej białoruskiej gospodarki opartej na tym przemyśle, przede wszystkim przemyśle naftowym. Jednak rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow zadeklarował wkrótce potem, że nie są prowadzone żadne rozmowy o zjednoczeniu Białorusi z Rosją.

tut.by/kresy.pl

 

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz