W czasie posiedzenia rządowego ciała Państwa Związkowego Rosji i Białorusi rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew zaproponował Białorusinom opcję pogłębienia integracji.

Posiedzenie Rady Gabinetowej Państwa Związkowego Rosji i Białorusi odbyło się 13 grudnia w Brześciu. „Jest konieczność generalnego przejrzenia tego co działo się z traktatem związkowym od 1999 roku, co zrealizowano, a czego nie zrealizowano” – słowa Miedwiediewa cytuje portal Tut.by – „Jest cały szereg wrażliwych tematów, które my regularnie omawiamy. One dotyczą wyrównywania warunków gospodarczych obu krajów (teraz i Siergiej Nikołajewicz [Rumas – premier Białorusi] o tym mówił), okazania gospodarczego, w tym finansowego, wsparcia”.

Rosyjski premier przedstawił dwa scenariusze dalszego ułożenia relacji między jego państwem i Białorusią. „Jeden konserwatywny, z zachowaniem konturów tego Państwa Związkowego, które zostało stworzone, bez zwiększania stopnia integracji do tego poziomu, który, podkreślam, określony jest w traktacie z 8 grudnia 1999 roku, bez tworzenia wszystkich tych instytucji, które są ustanowione w tym traktacie” – mówił w Brześciu Miedwiediew. Jak proponował – „drugi wariant współpracy, pogłębiony wariant,oparty jest na podwyższeniu stopnia integracji do poziomu jaki jest ustalony w traktacie z jednoczesnym zwiększeniem współzależności gospodarek i możliwości okazania pomocy i wsparcia w ramach sojuszniczej budowy, rozwiązywania różnorodnych kwestii, które odnoszą się do integracji”.

Miedwiediew podkreślił, że Rosja jest gotowa „nadal budować Państwo Związkowe”. Wprost określił jaką pogłębioną integrację ma na myśli – „stworzenie jednego centrum emisyjnego [pieniądza], jednej służby celnej, sądu, trybunału obrachunkowego […] W takim przypadku należy prowadzić jedną politykę podatkową, politykę cenową, w tym taryf, które w tej chwili nie są przekazane Komisji Eurazjatyckiej”.

„Jaki z tych wariantów wybrać należy omawiać tutaj, w Związkowej Radzie Gabinetowej i w Najwyższej Radzie Państwowej na szczeblu głów państw. W każdym razie my jesteśmy otwarci na rozważenie tych kwestii” – zadeklarował rosyjski premier. Miedwiediew poinformował także, że w Brześciu rozmawiał z białoruskim premierem o budżecie Państwa Związkowego, którego projekt zakłada „finansowanie fundamentalnych badań naukowych, wspólnych projektów w dziedzinie transportu, łączności, informatyki”, które według rosyjskiego premiera „tworzą podstawy mocnej i konkurencyjnej gospodarki”.

Rosyjski polityk podkreślał wagę obecnych rozmów rosyjsko-białoruskich – „My cały czas odpowiadamy na pytania gdzie kończy się jedna integracja a zaczyna druga, co lepsze, co ważniejsze”. Miedwiediew wyraził przekonanie, że obecne rozmowy władz Białorusi i Rosji otworzą „absolutnie nową stronę w integracji między naszymi państwami i pozwolą rozwiązać różnorodne kwestie, włączając współpracę gospodarczo-finansową, polityczne konsultacje i masę innych kwestii, które według traktatu z 1999 roku są w jego kompetencji”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Deklaracja Miedwiediewa padła w momencie gdy Rosja i Białoruś negocjują nowe zasady sprzedaży rosyjskich surowców strategicznych białoruskim podmiotom. Ich preferencyjne ceny odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu rentowności białoruskiego przemysłu ciężkiego, a więc dla utrzymania całej białoruskiej gospodarki opartej na tym przemyśle, przede wszystkim przemyśle naftowym. W kwestii tej doszło niedawno do ostrej wymiany zdań między Aleksandrem Łukaszenką i Władimirem Putinem.

Państwo Związkowe Rosji i Białorusi powstało na mocy traktatu z 1999 roku. Ma konfederacyjną strukturę. Nie wszystkie zawarte w traktacie z 1999 r. zasady integracji były realizowane po jego podpisaniu.

tut.by/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz