Aleksandr Łukaszenko widzi Łotwę jako “okno na świat” dla Białorusi.

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko mianował we wtorek nowego ambasadora tego kraju na Łotwie. Został nim Wasilij Markowicz, który zastąpi na tym stanowisku Marinę Dołgopołową. Podpisując jego nominację Łukaszenko mówił o perspektywach rozwoju współpracy gospodarczej z Łotwą.

Rozumiecie, że nie mamy dostępu do morza i jeśli Litwa nie bardzo chce z nami współpracować, to trzeba położyć nacisk na Łotwę. Trzeba zrobić tak, żeby ta republika była zadowolona ze współpracy z Białorusią. Jesteśmy ludźmi porządnymi, obowiązkowymi i oni o tym wiedzą. Jeśli pójdą nam naprzeciw w wielu sprawach, które im przedstawimy, będą mieli określone – i niemałe – rezultaty. – mówił prezydent Białorusi przyszłemu ambasadorowi na Łotwie.

Według Łukaszenki Łotwa może stać się dla Białorusi oknem na świat.

Oni poczuli, że nie wszystko decyduje się w Brukseli. Tak, na pewno w Unii Europejskiej jest im dobrze. Ale nie wszystko można rozwiązać. UE przez jakiś czas będzie wspierać a potem trzeba będzie zarabiać samemu. A razem możemy zarobić. I, co dla nas najważniejsze, przez Łotwę możemy zabezpieczyć niezakłócone normalne wyjście na morze z korzyścią dla nas samych. I w tym kierunku trzeba działać – radził Aleksandr Łukaszenko.

Białoruski prezydent podkreślał, że gospodarki Białorusi i Łotwy wiele łączy. Jak odnotowuje portal Tut.by, w ciągu 7 pierwszych miesięcy tego roku Białoruś zwiększyła swoje obroty handlowe z Łotwą o 46,1 proc. do 365,5 mln dolarów.

CZYTAJ TAKŻE: Z czego żyje Republika Białoruś

Kresy.pl / Tut.by

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply