Aleksandr Łukaszenko widzi Łotwę jako „okno na świat” dla Białorusi.

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko mianował we wtorek nowego ambasadora tego kraju na Łotwie. Został nim Wasilij Markowicz, który zastąpi na tym stanowisku Marinę Dołgopołową. Podpisując jego nominację Łukaszenko mówił o perspektywach rozwoju współpracy gospodarczej z Łotwą.

Rozumiecie, że nie mamy dostępu do morza i jeśli Litwa nie bardzo chce z nami współpracować, to trzeba położyć nacisk na Łotwę. Trzeba zrobić tak, żeby ta republika była zadowolona ze współpracy z Białorusią. Jesteśmy ludźmi porządnymi, obowiązkowymi i oni o tym wiedzą. Jeśli pójdą nam naprzeciw w wielu sprawach, które im przedstawimy, będą mieli określone – i niemałe – rezultaty. – mówił prezydent Białorusi przyszłemu ambasadorowi na Łotwie.

Według Łukaszenki Łotwa może stać się dla Białorusi oknem na świat.

Oni poczuli, że nie wszystko decyduje się w Brukseli. Tak, na pewno w Unii Europejskiej jest im dobrze. Ale nie wszystko można rozwiązać. UE przez jakiś czas będzie wspierać a potem trzeba będzie zarabiać samemu. A razem możemy zarobić. I, co dla nas najważniejsze, przez Łotwę możemy zabezpieczyć niezakłócone normalne wyjście na morze z korzyścią dla nas samych. I w tym kierunku trzeba działać – radził Aleksandr Łukaszenko.

Białoruski prezydent podkreślał, że gospodarki Białorusi i Łotwy wiele łączy. Jak odnotowuje portal Tut.by, w ciągu 7 pierwszych miesięcy tego roku Białoruś zwiększyła swoje obroty handlowe z Łotwą o 46,1 proc. do 365,5 mln dolarów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Z czego żyje Republika Białoruś

Kresy.pl / Tut.by
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz