Rosjanie obniżyli ceny ropy dla Białorusi

Według środków masowego przekazu w ramach nowej umowy określającej warunki dostawy rosyjskiej ropy dla Białorusi, Rosjanie zgodzili się na obniżenie jej ceny.

Jak podaje za agencją informacyjną Reutera rosyjska telewizja RBK łączny rabat przyjętym przez Rosjan wobec ceny jednej tony ropy naftowej sprzedawanej Białorusi wynosi 15,7 dol. Tym samym wysokość rabatu jest większa o 12 dol. od warunków proponowanych przez nich Białorusinom dotychczas. Podając tę wartość Reuters powołał się na trzy źródła w trzech podmiotach funkcjonujących na rynku naftowym, dodatkowo RBK zasięgnęła informacji u kolejnego.

Rosyjskie przedsiębiorstwa naftowe gotowe są do wznowienia dostaw surowca w pełnym rozmiarze do 1 kwietnia. Zgodnie ze wskaźnikiem oznacza to dostarczenie na Białoruś 24 mln ton ropy. Jeszcze 21 marca prezydent tego państwa Aleksandr Łukaszenko twierdził, że w ramach porozumienia Rosjanie poszli na ustępstwa wobec postulatu Mińska. RBK opierając się na źródle „bliskim białoruskiego rządu” twierdzi, że początkowo Moskwa proponowała rabat na poziomie 7 dolarów od tony jednak taka propozycja została odrzucona przez stronę białoruską.

31 grudnia 2019 roku, gdy wygasała umowa dotycząca dostaw ropy naftowej z Rosji na Białoruś, Łukaszenko spotkał się z kierownictwem białoruskiego sektora petrochemicznego i nakazał niezwłoczne zabezpieczenie dostaw ropy z kierunków alternatywnych do rosyjskiego.  Łukaszenko podczas swojego przemówienia zarzucił Rosji wywieranie nacisków i obiecał, że Białoruś nie zrzeknie się swojej suwerenności. Na początku bieżącego roku Rosjanie wstrzymali nawet dostawy ropy by po kilku dniach powtórnie je uruchomić na zasadzie tymczasowego porozumienia. Ropę tłoczono jednak tylko jednej z rafinerii – Naftan w Nowopołocku. Dostawy ropy na mocy tymczasowego porozumienia były znacznie mniejsze niż rok wcześniej co poważnie odbiło się na wynikach białoruskiego przemysłu naftowego zapewniającego znaczną część wpływów do państwowego budżetu Białotusi.

Czytaj także: Łukaszenko o Białorusinach wyjeżdżających z kraju: „Chcesz jechać do Polski? To jedź i siedź tam”

rbc.ru/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz