Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko spotkał się we wtorek z kierownictwem białoruskiego sektora petrochemicznego. Białoruski przywódca nakazał niezwłoczne zabezpieczenie dostaw ropy z kierunków alternatywnych do rosyjskiego.

Jak podała agencja informacyjna Biełta, tematem spotkania było omówienie rezultatów wczorajszych i dzisiejszych rozmów telefonicznych Łukaszenki z Władimirem Putinem, szczególnie kwestii związanych z dostawami ropy naftowej.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3956.49 PLN    (17.98%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Aleksander Łukaszenko powiedział, że rozmawiał także z rosyjskim ministrem energii Aleksandrem Nowakiem przekazując mu treść rozmowy z Putinem. „Poszedłem bezpośrednio do ministra, niezgodnie z protokołem, ponieważ jutro jest pierwszy stycznia, a my nie mamy kontraktów na dostawy ropy na Białoruś” – mówił Łukaszenko.

Po spotkaniu szef koncernu Biełnieftiechim Andriej Rybakow ujawnił, że po odbytych rozmowach telefonicznych Aleksandr Łukaszenko polecił zakończyć w najbliższych godzinach białorusko-rosyjskie negocjacje i zawrzeć umowy na dostawy ropy na Białoruś w celu zapewnienia nieprzerwanej pracy dwóch rafinerii ropy naftowej.

Białoruski przywódca nakazał także, aby w najbliższych dniach zapewnić dostawy ropy z alternatywnych źródeł. Przede wszystkim chodzi o dostawy drogą kolejową z portów na Bałtyku, a także o wykorzystaniu rurociągu Przyjaźń do rewersu ropy.

Jak pisze Interfax, tydzień temu Łukaszenko ogłosił możliwość przestawienia dwóch z trzech nitek rurociągu naftowego Przyjaźń w rewers, w wyniku czego tranzyt rosyjskiej ropy przez Białoruś na zachód może spaść z 60 milionów ton do 20 milionów ton rocznie. W ten sposób Białoruś uzyskałaby możliwość importu ropy przez łotewski port Windawa.

Jak zauważa agencja Reutera, Rosja i Białoruś wciąż nie porozumiały się w kwestii ceny ropy naftowej, a obowiązujące umowy dzisiaj wygasają. Grozi to wstrzymaniem dostaw rosyjskiej ropy na Białoruś od 1 stycznia 2020.

CZYTAJ TAKŻE: Zanieczyszczona ropa z Rosji już nie popłynie. Białoruś buduje punkt kontrolny

Kresy.pl / Biełta / Interfax

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz