Prezydent Białorusi odbył w poniedziałek rozmowę telefoniczną z Władimirem Putinem w newralgicznym dla obecnych stosunków białorusko-rosyjskich temacie handlu gazem i ropą.

“Osiągnięte zostało porozumienie o kontynuowaniu negocjacji na ten temat po linii podmiotów gospodarczych” – agencja TASS cytuje oświadczenie służby prasowej rosyjskiego prezydenta. Dodatkowo głowy państw miały umówić się na kolejne kontakty w tej sprawie.

O rozmowie prezydentów Rosji i Białorusi poinformowała także białoruska państwowa agencja informacyjna BelTa. Według komunikatu służby prasowej tego drugiego “w pierwszej części rozmowy Aleksandr Łukaszenko i Władimir Putin wymienili się ciepłymi życzeniami z okazji zbliżającego się Nowego Roku życząc [sobie] rozkwitu bratnim narodów dwóch państw”. Jednak “druga części rozmowy trwała ponad godzinę i była poświęcona uzgodnieniu konkretnych objętości, terminów i cen na dostawy węglowodorów i innego rodzaju surowców”.

Według agencji BelTa “głowy państw omówiły nierozstrzygnięte kwestie integracji, znajdujące się obecnie w agendzie”.

Od końca zeszłego roku władze Rosji naciskają na Mińsk by pogłębić integrację dwóch państw, od czego uzależniają udzielenie Białorusi ekonomicznego wsparcia w postaci preferencyjnych cen sprzedawanego temu krajowi rosyjskiej ropy i gazu. I choć w czerwcu roku bieżącego rosyjski minister gospodarki twierdził, że rządy dwóch państw osiągnęły już porozumienie niemal we wszystkich zagadnieniach związanych z pogłębianiem wzajemnych związków, to jednak po spotkaniu premierów Rosji i Białorusi w tymże miesiącu okazało się, że na szczeblu między rządowym porozumienia nie ma. Główną kwestią sporną pozostają kwestie rosyjskich dostaw gazu i ropy dla Białorusi.

Porozumienia w sprawie zasad zacieśnienia związków Białorusi i Rosji nie udało się osiągnąć nawet ich prezydentom, którzy spotykali się w dniach 7-8 grudnia oraz 20 grudnia.

tass.ru/belta.by/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply