Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko potwierdził swoje przywiązanie do idei integracji eurazjatyckiej i powiedział po jakiej cenie Polska kupuje gaz od USA.

Łukaszenko mówił o integracji eurazjatyckiej w czasie czwartkowego spotkania z Michaiłem Miasnikowiczem, byłym premierem Białorusi, a obecnie przewodniczącym izby wyższej parlamentu i przewodniczącym Kolegium Eurazjatyckiej Komisji Gospodarczej. „Pozostajemy, jak zawsze, przywiązani do realnej integracji bez przymuszania do integracji” – powiedział białoruski prezydent cytowany przez portal Tut.by.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Łukaszenko zaznaczył, że jeszcze za czasów Borysa Jelcyna to strona białoruska inicjowała proces integracji eurazjatyckiej ale na zasadach suwerenności realizujących ją państw – „My wtedy w ogóle nie mówiliśmy o tym, że ktoś powinien stracić suwerenność i niepodległość. Przy wszystkich komplikacjach w tych czasach znajdowaliśmy rozwiązania złożonych problemów. Kiedy się wzbogaciliśmy, szczególnie Rosja, zaczęło się […] przymuszanie do integracji”.

Białoruski prezydent ocenił, że to co dzieje się w jego kraju może być „bardzo bolesne dla niektórych w Rosji”. Stwierdził też, że w rosyjskich mediach w odniesieniu do Białorusi pojawiają się „paplanina i różnego rodzaju ataki, i propaganda”.

Łukaszenko oskarżał też urzędników rosyjskiego rządu i rosyjskie koncerny o to, że nie trzymają się ustaleń jakie poczynił z Władimirem Putinem w kwestii handlu ropą naftową. Jak dodał – „Jeśli my kupujemy towar, motywujcie, wy nam promocję dajcie”. Zamiast tego w ocenie Łukaszenki Moskwa używa wobec Białorusi „prawo siły – nagiąć, zmusić”.

„Nam [Rosjanie] mówią 127 dolarów [za tysiąc m. sześć. gazu]. Wy wiecie po ile Polska dostaje obecnie amerykański gaz, który trzeba sprężyć w stan ciekły, przywieźć tutaj, regazyfikować i przez rurę dostarczyć? 90 dolarów! My mówimy Rosjanom (jak oni zaproponowali) dawajcie jak w zeszłym roku. W zeszłym roku z uwzględnieniem zmiany ceł było 110-111 dolarów. <<Nie, dawajcie 127 dolarów>>. Na giełdzie już targują gazem poniżej 100 dolarów. I to jest normalne? Co to ma być, przymuszanie do integracji?” – pytał Łukaszenko.

Czytaj także: Rosja i Białoruś osiągnęły porozumienie w sprawie ceny ropy

tut.by/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz