Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jingping złożył dwudniową wizytę w Mjanmie (dawniej Birma). W czasie tej wizyty podpisano wiele dokumentów, które mają włączyć Mjanmę do projektu “Pasa i szlaku”.

Według portalu The Irrawaddy, zajmującego się Mjanmą, władze tego państwa podpisały z Chinami 33 memoranda i listy intencyjne przygotowujące pogłębienie współpracy między dwoma państwami. To największa liczba podpisanych jednorazowo dwustronnych dokumentów od 2000 roku.

Podpisane w sobotę dokumenty dotyczą w dużej części (14 dokumentów) współpracy w dziedzinie wielkich inwestycji infrastrukturalnych takich jak linie kolejowe, elektrownie, zakłady przemysłowe, a także przepływów kapitałowych i ludzi. Porozumienia były podpisane przez samego Xi Jingpinga oraz szefową rządu Mjanmy Aung San Suu Kyi.

The Irrawaddy ocenia, że podpisane dokumenty mają stworzyć podstawę dla włączenia Mjanmy w wielkie chiński projekt “Pasa i drogi”. Zakłada on rozbudowanie magistrali transportowych przez masy lądowe Eurazji, tak by choć częściowo uniezależnić relacje handlowe Chin ze światem od żeglugi na akwenach zdominowanych przez potęgę marynarki wojennej USA. W tym kontekście Mjanma jest państwem kluczowym dla Pekinu. Sąsiaduje z nim, a jednocześnie daje bezpośrednie wyjście na otwarty Ocean Indyjski, podczas gdy wybrzeże ChRL izolowane jest od otwartego Pacyfiku wyspami i półwyspami obsadzonymi przez sojuszników USA: Republikę Korei, Japonię, Tajwan, Filipiny i Indonezję.

Wśród podpisanych w sobotę dokumentów jest między innymi ten dotyczący pogłębienia portu w Kyaukphyu, przy którym rozwijana będzie specjalna strefa ekonomiczna. Jak przypomina The Irrawaddy port leży na zakończeniu Chińsko-Mjanmarskiego Korytarza Ekonomicznego. Z niego biegną do Chin gazociąg i ropociąg zaopatrujący chińską prowincję Yunnan, jedną ze słabiej rozwiniętych chińskich prowincji bo oddaloną od nadmorskich centrów życia ekonomicznego ChRL. Inny spośród listów intencyjnych zakłada wypracowanie porozumienia ramowego tworzącego transgraniczną strefę ekonomiczną Ruili-Muse.

Strony podpisały też listy intencyjne w sprawie dostarczenie miejscowej policji chińskich łodzi patrolowych, studium wykonalności trzyletniego planu rozwoju obszarów przygranicznych, budowy centrum kontroli jakości produktów rolnych, budowy centrum badań ryżu hybrydowego, zapewnienia akomodacji dla wewnętrznych migrantów w stanie Kachin, nowego projektu urbanistycznego w mieście Rangun.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Chiny i Mjanma uzgodniły również nieoprocentowaną pożyczkę, aby pomóc Myanmarowi w zakupie 28 autokarów pasażerskich, podpisały list intencyjny o współpracy między Narodową Administracją Radia i Telewizji Chin a Ministerstwem Informacji Mjanmy, a także w sprawie pomocy w modernizacji obiektów szkolenia przemysłowego w Mandalay.

Chińczycy przekazali gospodarzom studium wykonalności kolei Muse-Mandalay, która będzie początkowym odcinkiem strategicznego połączenia kolejowego, które Pekin planuje zbudować. Chińczycy chcą też zbudować połączenie kolejowe z Chin przez północną Mianmę, do północno-wschodnich stanów Indii i Bangladeszu.

Czytaj także: Podpisano wstępne porozumienie handlowe między USA a Chinami

theirrawaddy.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply