Krajowa Izba Odwoławcza rozstrzygnęła protesty firm przegranych w przetargu na wykonanie odcinka Rail Baltica. Utrzymało ono decyzję, że ważną inwestycję kolejową wykona konsorcjum złożone ze spółki polskiej i dwóch spółek chińskich.

Krajowa Izba Odwoławcza rozstrzygnęła sprawę 31 stycznia, jak podał w poniedziałek portal Forsal. Odrzuciła ona odwołania dwóch firm, które przegrały w grudniowym przetargu na budowę odcinka linii kolejowej Rail Baltica i ponownie uznała za najkorzystniejszą ofertę konsorcjum składającego się z Przedsiębiorstwa Usług Technicznych Intercor sp. z o.o. z Zawiercia (lider konsorcjum) oraz Stecol Corporation i Sinohydro Corporation Limited. Dwa ostatnie podmioty to firmy chińskie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Konsorcjum zaproponowało cenę 4,1 mld zł brutto za przebudowę torów kolejowych linii E75 na odcinku Czyżew-Białystok. Jest to ostatni odcinek polskiej Rail Baltica wymagający modernizacji. Przebudowa ma umożliwić jazdę pociągów na tym odcinku z szybkością do 200 km/h. Skróciłoby to czas podróży z Białegostoku do Warszawy do 1,5 godziny, czyli drogę tę podróżni mogliby przebyć o godzinę szybciej niż obecnie.

Raila Baltica to projekt linii kolejowej, która w ramach szerszego korytarza transportowego ma połączyć Warszawę ze stolicami państw bałtyckich – Wilnem, Rygą i Tallina, a także ze stolicą Finlandii, Helsinkami. Premierzy państw bałtyckich ustalili dwa tygodnie temu, że Rail Baltica na ich terenie ma być gotowa do końca 2026 r.

forsal.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz