Państwa Unii Europejskiej uzgodniły wspólne zorganizowanie morskiej i lotniczej misji wojskowej, która ma wyegzekwować embargo na dostawy broni do Libii.

Informację od decyzji państw UE podał w poniedziałek portal telewizji France24. Decyzja została podjęta po tym gdy swój sprzeciw wycofała Austria. „Uzgodniliśmy stworzenie misji by zablokować przepływ broni do Libii” – powiedział w Brukseli minister spraw zagranicznych Włoch Luigi di Maio. Embargo na dostawy broni do Libii zostało nałożone jeszcze w 2011 r. po wybuchu wojny domowej, jednak jak do tej pory okazuje się ono nieefektywne.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

France24 twierdzi, że Austria blokowała do tej pory powołanie misji obawiając się, że uczestniczące w niej okręty, monitorując statki pływające u wybrzeży Libii, mogą podejmować nielegalnych migrantów i przywozić ich do Europy. Dyplomaci pozostałych państw przekonali jednak Austriaków, że przemyt broni jest realizowany do Libii innymi szlakami niż nielegalna migracja. Poprzednia misja morska UE została zerwana przez Włochy w marcu zeszłego roku właśnie z powodu wspierania przepływu nielegalnych migrantów do tego państwa.

Decyzja zapadła po tym gdy wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borell przestrzegł państwa członkowskie, że jeśli nie podejmą działań na rzecz ograniczenia wojny w Libii inicjatywa w zakresie rozwiązywania konfliktu przejdzie w ręce Rosji i Turcji odgrywających w północnej Afryce coraz większą rolę. Borell liczy, że misja zostanie wdrożona jeszcze przed końcem marca. Unijne okręty mają operować zarówno na wodach międzynarodowych jak i wodach terytorialnych Libii.

rozpoczęła się w Benghazi, doprowadziła w 2011 r. do obalenia wieloletniego przywódcy tego kraju, Maummara Kaddafiego. W 2015 roku portal Wikileaks ujawnił wiadomości z poczty elektronicznej Hillary Clinton, z których wynikało, że francuski wywiad przekazał znaczne sumy pieniędzy libijskim rebeliantom w czasie gdy rozpoczynali oni swoje działania przeciw Muammarowi Kaddafiemu. W marcu 2018 roku były prezydent Francji, który przeprowadził zbrojną interwencję przeciw Kaddafiemu został zatrzymany i przesłuchany w sprawie nielegalnego finansowania swojej kampanii wyborczej w 2007 roku właśnie za pieniądze obalonego libijskiego przywódcy.

Na niedawnej konferencji berlińskiej grupa mocarstw oraz Unia Europejska, Unia Afrykańska i ONZ próbowały przeforsować w Libii zawieszenie broni, ale w afrykańskim kraju ciągle trwają walki intensywności.

france24.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz