Rosja ma nadzieję na podpisanie z Chinami kontraktu na dostawy gazu rurociągiem Siła Syberii 2 do końca roku.

Rosyjski wicepremier Aleksandr Nowak powiedział w czwartek, że Rosja ma nadzieję na podpisanie z Chinami kontraktu na dostawy gazu rurociągiem Siła Syberii 2 jeszcze w tym roku.

„Warunki kontraktu są obecnie finalizowane między Gazpromem a CNPC [China National Petroleum Corporation – największe chińskie przedsiębiorstwo, zajmujące się handlem i wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego – red.]. Studium wykonalności, projekt trasy gazociągu przez terytorium Mongolii jest w toku. Mamy nadzieję, że nasze firmy dojdą do porozumienia i zdołają podpisać kontrakt przed końcem roku” – powiedział Nowak.

Polityk oświadczył też, że program rozwoju produkcji gazu skroplonego LNG w Rosji jest „ambitny i obiecujący”. Zaznaczył, że Chiny są jednym z głównych rynków zbytu tego rosyjskiego surowca.

Nowak powiedział też, że w tym roku dostawy rosyjskiego gazu do Rosji gazociągiem Siła Syberii wyniosą 22 mld m sześciennych.

„Stopniowo osiągamy zaprojektowaną przepustowość Siły Syberii. Spodziewamy się [osiągnięcia poziomu – red.] 22 mld m sześc. gazu w tym roku, a do 2025 roku osiągniemy zaprojektowane 38 mld” – zaznaczył.

Według stanu na koniec ubiegłego roku, Rosja eksportowała do Chin poprzez rurociąg Siła Syberii rekordowy wolumen gazu – 15,5 mld metrów sześciennych.

Przypomnijmy, że budowa nowego gazociągu Siła Syberii 2, rozliczanie transakcji handlowych w juanach i rozwijanie transportu Północną Drogą Morską były przedmiotów rozmów prezydentów Rosji i Chin podczas ostatniej wizyty Xi Jinpinga w Moskwie.

Rosyjski prezydent Władimir Putin powiedział wówczas, że uzgodniono już prawie wszystkie parametry dotyczące porozumienia w sprawie budowy nowego gazociągu Siła Syberii 2, który ma prowadzić z Rosji do Chin przez Mongolię. Ma on mieć roczną przepustowość 50 mld metrów sześciennych gazu. Rosja jest też gotowa zwiększyć niezakłócone dostawy ropy.

Przeczytaj: Rosja: gazociąg Siła Syberii 2 zastąpi Nord Stream 2

Komentatorzy zwracali uwagę, że mimo tych deklaracji podczas wizyty Xi w Moskwie nie doszło do podpisania żadnej konkretnej umowy ws. Siły Syberii 2, na co liczyli Rosjanie.

Tass / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz