Indie mają drzwi otwarte do Regionalnego Wszechstronnego Partnerstwa Gospodarczego (RCEP), powiedział w piątek w Nowym Delhi wiceminister handlu Chin Wang Shouwen.

RCEP to największy na świecie blok handlowy promowany przez Chiny i zrzeszający 15 gospodarek regionu Azji i Pacyfiku, w tym Australię, Japonię, Nową Zelandię i 10 państw członkowskich Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). W ramach działań na rzecz wzmocnienia swojej globalnej pozycji wobec USA, Pekin stara się obecnie o jak najszerszą współpracę z Indiami.

Stosunki między dwoma najpotężniejszymi państwami Azji pogorszyły się po starciach żołnierzy bez użycia broni palnej na spornym odcinku granicy w zachodnich Himalajach, w wyniku których w czerwcu 2020 r. zginęło 20 żołnierzy indyjskich i czterech chińskich. W piątek wiceminister Shouwen, przemawiając na konferencji Biznes 20 organizowanych w ramach klubu G20, powiedział, że jeśli Indie podejmują decyzję o przystąpieniu do RCEP, to drzwi są „zawsze otwarte” – zacytowała agencja Reutera.

Minister handlu Indii Piyush Goyal, który przewodniczył debacie, powiedział, że handel między Indiami a Chinami rośnie, ale „w dużej mierze jest przechylony na korzyść Chin”.

Jak relacjonuje brytyjska agencja premier Indii Narendra Modi rozmawiał z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem o obawach Indii związanych z nierozwiązanymi kwestiami granicznymi na marginesie szczytu BRICS w Johannesburgu. Obie strony zgodziły się zintensyfikować wysiłki na rzecz wycofania sił spod granicy i deeskalacji, powiedział w czwartek dziennikarzom przedstawiciel resortu spraw zagranicznych Indii. Xi powiedział Modiemu, że poprawa stosunków chińsko-indyjskich służy interesom obu krajów i sprzyja pokojowi, stabilności i rozwojowi – podała z kolei chińska agencja informacyjna Xinhua, która twierdziła też, że ​​spotkanie odbyło się na prośbę Modiego.

Umowa o utworzeniu RCEP została podpisana w listopadzie 2020 r. po trwających osiem lat negocjacjach. Nowa strefa wolnego handlu objęła więc wówczas 2,2 miliarda ludzi i jedną trzecią światowej gospodarki. Umowa obejmuje handel, usługi, inwestycje, handel elektroniczny, telekomunikację i prawa autorskie. Częścią umowy nie są ochrona środowiska i prawa pracownicze.

RCEP powstała wkrótce po wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z Transpacyficznego Porozumienia o Wolnym Handlu (TPP) za czasów Donalda Trumpa. TPP było projektem jego poprzednika Baracka Obamy na wiązanie wielkiego regionu z USA i marginalizowanie w nim Chin.

reuters.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply