Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jiping przesłał Joe Bidenowi oficjalne gratulacje zwycięstwa w niedawnych wyborach prezydenckich w USA.

Wiadomość z gratulacjami chiński przywódca przesłał Bidenowi w środę, jak podał portal “South China Morning Post”. Dziennik zacytował relację państwowej agencji informacyjne Xinhua, według której Xi miał wyrazić w swoim liście nadzieję na zdrowy i stabilny rozwój relacji między dwoma supermocarstwami.

“Mamy nadzieję, że dwa państwa podtrzymają relacje w duchu niekonfliktowym, niekonfrontacyjnym, wzajemnego szacunku i obopólnie korzystnej współpracy, zdołają kontrolować konflikt” – zacytował SCMP. Przewodniczący ChRL wyraził również w swoim liście nadzieję, że oba kraje przyczynią się do podtrzymania pokoju na świecie.

Gratulacje Chin odebrał nie tylko prezydent-elekt USA. Także Kamal Harris, która została wybrana wiceprezydentem odebrała gratulacje od wiceprzewodniczącego ChRL Wang Qishana.

“SMPC” wspomina w tym kontekście o artykule byłego chińskiego wiceministra spraw zagranicznych Fu Yinga, jaki został opublikowany we wtorkowym wydaniu amerykańskiego dziennika “The New York Times”. Fu wezwał w nim władze dwóch supermocarstw do “kooperacyjnej konkurencji” stwierdzając, że byłoby “tragedią historii gdyby dwa państwa o takiej potędze ruszyły w stronę konfrontacji opierając się na błędnym postrzeganiu”.

Inaczej niż Chiny zwycięstwa Bidena do tej pory nie uznała oficjalnie Rosja. Także prezydent Polski nie wysłał jeszcze gratulacji prezydentowi-elektowi USA.

scmp.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply