Przeciwko byłemu szefowi Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kazachstanu Karimowi Masimowowi toczą się dwie nowe sprawy karne.

„W stosunku do K. Masimowa KNB [Komitet Bezpieczeństwa Narodowego] kontynuuje postępowanie przygotowawcze w związku z przestępstwami przewidzianymi w art. 208 „Legalizacja, pranie pieniędzy i innego mienia uzyskanego w sposób przestępczy” oraz 366 „Łapówkarstwo na szczególnie dużą skalę” Kodeksu karnego Republiki Kazachstanu” – podała służba, której Masimow był niegdyś szefem.

Za zgodą prokuratury Masimow został przewieziony do aresztu sledczego stołecznego wydziału Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego w celu przeprowadzenia czynności dochodzeniowych, podał we wtorek portal Fergana.

Karim Masimow został zatrzymany 8 stycznia 2022 r. po zamieszkach, które ogarnęły Kazachstan w pierwszych dniach tego miesiąca. Został odwołany ze stanowiska przewodniczącego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego, które piastował od września 2016 roku. Masimow uchodził za jedną z najbardziej wpływowych osób w kraju, był blisko powiązanym z ówczesnym prezydentem środkowoazjatyckiej republiki Nursułtanem Nazarbajewem.

Przez lata piastował stanowiska premiera, a potem szefa administracji i asystenta Prezydenta Kazachstanu. Wielu komentatorów uznało, że służby specjalne i częściowo policyjne nie reagowały w odpowiedni sposób na wzbierające w kraju protesty dopuszczając do przerodzenia się ich w zbrojną rebelię w największym mieście kraju – Ałmaty.

Niemal natychmiast po zatrzymaiu Masimow trafił do aresztu tymczasowego. Został oskarżony o próbę zamachu stanu, zdradę stanu i nadużycie władzy. Szybko wyszło na jaw, że w śledztwo zaangażowano trzech jego zastępców. Oni również zostali zatrzymani. Czwarty zastępca Masimowa, generał Samat Abisz, bratanek Nursułtana Nazarbajewa, został po styczniowych wydarzeniach wyrzucony z KNB, ale nie został aresztowany. Śledztwo przeciwko niemu Prokuratura Generalna wszczęła dopiero we wrześniu 2023 roku. Abisz jest podejrzany o nadużycie władzy. Przebywa na wolności, ale ma zakaz opuszczania kraju.

Tymczasem sprawę przeciwko byłemu szefowi bezpieczeństwa kraju uznano za „tajną”. Jego proces rozpoczął się w listopadzie ubiegłego roku i toczył się całkowicie za zamkniętymi drzwiami. 24 kwietnia Masimow został skazany na 18 lat więzienia, jego zastępca Anuar Sadykułow otrzymał 16 lat więzienia, zaś kolejny wiceszef KNB Daulet Ergożyn otrzymał 15 lat, a jego towarzysz Marat Osipow na trzy lata więzienia. Ponadto od skazanych odzyskano łącznie ponad 10 miliardów tenge (równowartość 21 milionów dolarów) i 24 miliony dolarów.

16 czerwca instancja apelacyjna dla spraw karnych sądu w Astanie złagodziła reżim odbywania wyroków Masimowa, Sadykulowa i Ergożyna z maksymalnego do średniego rygoru.

fergana.news/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply