We Francji zapadł wyrok w sprawie studentów oskarżających na Twitterze Chińczyków o zarażanie wirusem SARS CoV-2.

Przed sądem w Paryżu stanęło czterech miejscowych studentów w wieku 19-24 lat. Jak relacjonuje telewizja Polsat News zostali oni oskarżeni znieważenie o charakterze rasistowskim oraz podżeganie do przestępstw na takim tle. Podstawą dla oskarżenia stały się wpisy zamieszczane przez nich na Twitterze w których oskarżali osoby narodowości chińskiej o roznoszenie groźnego wirusa.

Sprawę wytoczyli autorom wpisów sami mieszkający we Francji Chińczycy. Portal Polsat News przytacza wypowiedź jednego z nich, Soc Lama ze Stowarzyszenia Młodych Chińczyków we Francji, który ocenił, że proces “zwrócił uwagę opinii publicznej oraz sędziów na zjawisko [rasizmu wymierzonego w Chińczyków] oraz że trzeba położyć kres hejtowi”.

Sąd zgodził się z pozwem powodów i uznał oskarżonych za winnych zarzucanych im czynów. Orzekł, że będą oni musieli pokryć koszty prawnika powodów oraz około 1000 euro w ramach zadośćuczynienia.

Według danych z 2010 r we Francji zamieszkiwało około 600 tys. Chińczyków. Stanowili więc oni największą chińską społeczność w Europie.

Czytaj także: Rosjanie wykryli wielokrotne mutacje koronawirusa

polsatnews.pl/slate.fr/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply