G7 potępia zatrzymanie Ramana Pratasiewicza

Kraje Grupy G7 potępiają działania władz białoruskich podjęte w celu zatrzymania Ramana Pratasiewicza, jednego ze współzałożycieli kanału Nexta – poinformowała w czwartek agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała w czwartek agencja prasowa Reuters, kraje Grupy G7 potępiają działania władz białoruskich podjęte w celu zatrzymania Ramana Pratasiewicza, jednego ze współzałożycieli kanału Nexta.

„My, ministrowie spraw zagranicznych G7: Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej z całą stanowczością potępiamy bezprecedensowe działania władz białoruskich w zakresie aresztowania niezależnych dziennikarz Ramana Pratasiewicza i jego towarzyszki Sofii Sopegi, po wymuszeniu na locie FR4978, którym lecieli, lądowania w Mińsku 23 maja” – głosi wspólne oświadczenie.

„Zintensyfikujemy nasze wysiłki, w tym poprzez dalsze sankcje stosowne do potrzeb, w celu promowania odpowiedzialności za działania białoruskich władz” – podkreśliła grupa w dokumencie, wzywając również do natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych.

Zobacz też: Pratasiewicz był członkiem służby prasowej Azowa

Samolot linii Ryanair został w niedzielę zmuszony do awaryjnego lądowania na lotnisku w Mińsku. Na jego pokładzie podróżował białoruski opozycyjny aktywista i bloger Raman Pratasiewicz, który został zatrzymany przez białoruskie służby. Jako oficjalną przyczynę awaryjnego lądowania strona białoruska podała informację o bombie na pokładzie samolotu, która nie potwierdziła się. Zdarzenie wywołało oburzenie na arenie międzynarodowej.

W czasie poniedziałkowego szczytu UE, przywódcy państw unii zdecydowali o nałożeniu kolejnych sankcji na Białoruś. Przestrzeń powietrzna UE ma zostać również zamknięta dla białoruskich linii lotniczych. Pratasiewicz to jeden z autorów prowadzonego w Telegramie opozycyjnego kanału Nexta, później innego kanału – Białoruś mózgu (Biełaruś gołownogo mozga). Oba kanały zostały uznane przez białoruskie media za ekstremistyczne. Pratasiewicz został oskarżony w sprawie karnej. Umieszczono go także na liście osób „zaangażowanych w działalność terrorystyczną”.

W niedzielę rząd USA stanowczo potępił zmuszenie do lądowania w Mińsku samolotu linii Ryanair oraz zatrzymanie opozycyjnego aktywisty, który był na pokładzie. Wezwał także do szybkiego spotkania międzynarodowej grupy lotnictwa cywilnego.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply