Kirgistan nie wykorzysta szczepionki przeciw koronawirusowi wyprodukowanej przez amerykańskiego Pfizera i niemiecki BioNTech.

W wywiadzie radiowym minister ochrony zdrowia Kirgistanu Alymkadyr Bejszenalijew powiedział, że jego państwo nie nabędzie najszerzej stosowanej na świecie szczepionki przeciwko wirusowi SARS CoV-2 ponieważ nie ma technicznych możliwości jej przechowywania i dystrybucji.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

„Zaproponowano nam amerykańską szczepionkę Pfizer, która powinna być przechowywana w temperaturze minus 70 stopni. Nie mamy takich zamrażarek, z których każda kosztuje 4 tys. dolarów. W budżecie nie ma takich pieniędzy i musimy odmówić” – słowa Bejszenalijewa zacytowała agencja informacyjna Fergana.

Kirgiski minister podkreślił, że Kirgistan miał szansę na otrzymanie za darmo 1,2 mln dawek szczepionki Pfizera. Taką liczbę zaproponowano w ramach międzynarodowego sojuszu na rzecz szczepień (COVAX), który oferuje preparaty państwom, które na nie nie stać. Jednak jak podliczyły kirgiskie władze na zamrażarki umożliwiające przechowanie takiej ilości szczepionki musiałyby wydać 2 mln dol. Taką sumą Kirgistan obecnie nie dysponuje.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Z tego powodu Biszkek zamierza złożyć do COVAX wniosek o przekazanie szczepionek nie mających takich wymagań w przechowywaniu jak preparat amerykańsko-niemiecki. Władze Kirgistanu rozmawiają obecnie z Moskwą o pozyskaniu rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Jak zauważył Bejszenalijew wymaga ona przechowywania w temperaturze minus 2-18 stopni Celsjusza.

Od początku pandemii koronawirusem SARS CoV-2 zaraziło się w Kirgistanie 82 tys. osób. Zmarło 1390 nosicieli.

Czytaj także: Nowy prezydent Kirgistanu o statusie języka rosyjskiego

fergana.news/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz