Prezydent Iranu Hassan Rouhani poinformował w sobotę, że według szacunków jego administracji 25 milionów Irańczyków zostało zarażonych koronawirusem, a kolejne 35 milionów jest zagrożonych zarażeniem – poinformowała Agencja Prasowa Reuters.

Jak poinformowała w sobotę Agencja Prasowa Reuters Iran ponownie nałożył ograniczenia w stolicy i innych miejscach w związku z pandemią. Prezydent Iranu Hassan Rouhani poinformował w przemówieniu, że jego administracja szacuje, że nawet 25 milionów Irańczyków zostało zarażonych koronawirusem. W stałym zagrożeniu infekcją ma znajdować się kolejne 35 milionów.

Liczby przytoczone przez Rouhaniego w telewizyjnym przemówieniu były znacznie wyższe niż oficjalna sobotnie dane aktualizowane przez służby medyczne – 271 606 zarażonych.

Jego biuro stwierdziło, że opierają się one na „szacunkowym scenariuszu” z raportu wiceministra ds. badań w ministerstwie zdrowia. „Szacujemy, że do tej pory 25 milionów Irańczyków zostało zarażonych tym wirusem, a około 14 000 straciło życie” – przekonywał Rouhani w przemówieniu. „Istnieje prawdopodobieństwo, że od 30 do 35 milionów innych osób będzie zagrożonych”.

Powiedział, że ponad 200 000 osób było hospitalizowanych i ministerstwo spodziewa się, że liczba ta podwoi się w nadchodzących miesiącach. Władze w sobotę ponownie nałożyły tygodniowe ograniczenia w stolicy Teheranie, w tym zakaz przyjęć religijnych i kulturalnych, zamknięcie internatów, kawiarni, krytych basenów, parków rozrywki i ogrodów zoologicznych.

Ministerstwo Zdrowia zgłosiło 188 zgonów w ciągu ostatnich 24 godzin, co daje łączną liczbę 13 979 w Iranie.

Zobacz też: Business Insider: Izrael chce sprowokować Iran do otwartej konfrontacji przed wyborami w USA, które może przegrać Trump

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Iran, z populacją przekraczającą 80 milionów, jest najbardziej dotkniętym epidemią krajem na Bliskim Wschodzie, a infekcje i zgony gwałtownie wzrosły od czasu złagodzenia ograniczeń w połowie kwietnia. Od niedzieli 22 miasta i miasteczka w południowo-zachodniej prowincji Chuzestan będą objęte trzydniową blokadą, ogłosiła w sobotę gubernatorstwo prowincji.

Obejmuje to Behbahan, gdzie policja w czwartek starła się z protestującycm tłumem, który chciał odblokowania gospodarki ze względu na problemy ekonomiczne mieszkańców.

Oficjalne Iran ma jedenastą pozycję na świecie wśród wykrytych przypadków COVID-19 i dziewiątą wśród ofiar śmiertelnych. Irańska służba zdrowia monitoruje ponad 22 tysiące aktywnych przypadków. Do tej pory już prawie 250 tysięcy przypadków zostało zamkniętych z czego 6% zakończyło się zgonem.

Zobacz też: Tass: Rosyjski koncern farmaceutyczny podpisał umowę na produkcję szczepionki przeciw koronawirusowi

Kresy.pl/Reuters

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz