Afganistan: Talibowie intensyfikują działania

Talibowie intensyfikują obecnie działania w Afganistanie. Pod koniec lutego zawarto porozumienie, które miało zakończyć konflikt w tym kraju.

Reprezentanci Stanów Zjednoczonych i Talibów podpisali 29 lutego w Katarze porozumienie, które ma miało zakończyć osiemnastoletni konflikt w Afganistanie. Porozumienie nastąpiło po siedmiodniowym okresie „ograniczenia przemocy”, który z punktu widzenia administracji Trumpa miał przetestować powagę talibów w dążeniu do ostatecznego porozumienia pokojowego.

W jej ramach Stany Zjednoczone zobowiązały się zmniejszyć swoje siły w przeciągu 3-4 miesięcy z 12 000 do ​​8600 żołnierzy – ci z kolei mieliby zostać wycofani w ciągu 14 miesięcy. Ostatecznie realizację tych konkretnych postanowień uzależniono od postawy Talibów. W każdym razie opuszczamy Afganistan. Chcemy wycofać stamtąd naszych żołnierzy. Prowadziliśmy już rozmowy z talibami. Odejdziemy i zabierzemy naszych żołnierzy z powrotem do domu – oświadczył Donald Trump.

Przedstawiciele sił zbrojnych USA zapowiedzieli wtedy, że Stany Zjednoczone będą cały czasy prowadziły działania antyterrorystyczne względem poszczególnych grup, takich jak Państwo Islamskie, które stanowią zagrożenie dla USA. Wycofanie z Afganistanu ma nastąpić niezależnie od tego czy uda się osiągnąć finalne porozumienie z Talibami – ci zapowiadali dalsze ataki przeciwko siłom afgańskim.

Obecnie starcia z siłami rządowymi odnotowywane są przede wszystkim w północnowschodniej prowincji Badakhshan. Tam, po wielogodzinnych krwawych walkach, siłom Talibów udało się przejąć kontrolę nad siedzibą władz dystryktu w Yumgan. W ich ręce wpadły również cztery wsie w sąsiednim dystrykcie Jurm.

Starcia w ostatnich dniach odnotowano także w Kunduzie – zaatakowano bazę wojskową w rejonie Pul-e-Safid oraz Faryab, gdzie szczególnie ucierpiał dystrykt Ghormach.

W weekend zginęło również czterech przedstawicieli afgańskich sił bezpieczeństwa w dystrykcie Kajran w prowincji Daikundi. Talibowie uderzyli tam w policyjne punkty kontrolne. W prowincji Baghlan doszło do nieudanego zamachu terrorystycznego – napastnik z bombą próbował wjechać motocyklem do miasta.

Obecnie walki, z różną intensywnością, toczą się w przynajmniej 16 prowincjach Afganistanu.

Władze kraju cały czas dążą do rozpoczęcia negocjacji pokojowych z Talibami. W czwartek 26 marca ustalono kto wejdzie w skład 21 osobowego zespołu negocjacyjnego. Równolegle trwają prace nad utworzeniem Najwyższej Rady Pojednania. Talibowie unikają rozpoczęcia dialogu z rządem w Kabulu chcąc przejąć jak najwięcej władzy – mają oni w perspektywie wycofanie obcych wojsk z Afganistany w przeciągu 14 miesięcy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ponad 2 tys. Amerykanów i 90 tys. Afgańczyków zginęło dotychczas w wyniku walk i zamachów, a ponad milion Afgańczyków zostało uchodźcami. Armia afgańska do niedawna zmagała się z dezercją na poziomie 30% w skali roku.

Kresy.pl / Defence24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply