W rozmowie ze Sky News sekretarz stanu USA Mike Pompeo zaprzeczył, że zamiar uznania suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan przy jednoczesnym nieuznawaniu przyłączenia Krymu do Rosji, jest stosowaniem przez USA podwójnych standardów.

W wywiadzie udzielonym w sobotę brytyjskiemu kanałowi Sky News Mike Pompeo został zapytany, dlaczego Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na Rosję w związku z aneksją Krymu, skoro same mają zamiar uznać suwerenność Izraela nad okupowanymi przez to państwo Wzgórzami Golan. „Czy to nie jest polityka podwójnych standardów” – spytał dziennikarz. „Nie, wcale nie jest” – odpowiedział Pompeo. „To co prezydent [Trump] zrobił ze Wzgórzami Golan jest uznaniem realnego stanu rzeczy i sytuacji bezpieczeństwa koniecznej dla ochrony państwa Izrael. To takie proste.” – dodał szef amerykańskiej dyplomacji.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Pompeo zaprzeczył także, że uznanie Wzgórz Golan za część Izraela będzie pogwałceniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. „To jest głęboko zgodne z realnym stanem rzeczy, z faktami.” – mówił. Szef Departamentu Stanu zapewniał, że Stany Zjednoczone pracują nad zapewnieniem stabilności na Bliskim Wschodzie a ich intencje są szlachetne. „Chcemy dobrych rezultatów dla mieszkańców Libanu, dla mieszkańców Kuwejtu, dla mieszkańców Izraela, dla wszystkich narodów na Bliskim Wschodzie i decyzja prezydenta zwiększy szansę na stabilność w całym regionie”. – twierdził Pompeo.

Słowa sekretarza stanu USA skomentowała już rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Jak napisała na Facebooku, wypowiedź ta tłumaczy, dlaczego USA i Unia Europejska „robią wszystko, by na świecie nie dowiedziano się o realnym stanie spraw na Krymie – w przeciwnym wypadku uznanie nastąpi automatycznie, jak wynika z logiki sekretarza stanu”. Zacharowa podziękowała też Pompeo za to, co nazwała wskazaniem, jak Rosja ma kształtować swoją strategię informacyjną.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w czwartek prezydent USA Donald Trump zabrał publicznie głos w sprawie statusu Wzgórz Golan – terenu formalnie należącego do Syrii, do którego pretensje zgłasza Izrael. Amerykański prezydent oświadczył, że 52 lata po tym, jak wzgórza te zostały zajęte zbrojnie przez Izraelczyków, USA powinny oficjalnie uznać je za część Izraela.

Kresy.pl / state.gov

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Roman1 :

    Niewątpliwie sytuacja jest całkowicie odmienna. Izrael w sposób bandycki napadł na Syrię. Krym odłączył się od zachodniej części kraju, gdyż tam był zbrojny przewrót. Krym miał autonomię i przeprowadzono głosowanie ludności, która wybrała Rosję. Na Krymie nikt nie używał broni. Pompeo – do szkoły lub buzia w kubeł tępaku. USA i Unia wolą popierać popleczników morderców i tyle.