Senator Rand Paul zapowiedział w środę, że sprzeciwi się nominacji przez Donalda Trumpa Mike’a Pompeo na sekretarza stanu, a zastępcy zastępcy dyrektora CIA Giny Haspel, na szefową agencji.

Senator Paul oświadczył, że sprzeciwia się nominacjom i “zrobi wszystko, aby je zablokować”. Dziś oświadczam, że przeciwstawię się zarówno nominacji Pompeo, jak i nominacji Haspela – zapowiedział.

Rand to pierwszy republikanin, który wystąpił przeciwko dwóm nominacjom ogłoszonym we wtorek przez Trumpa. W zeszłym roku był jedynym republikaninem, który głosował przeciwko nominacji Pompeo na dyrektora CIA.

Senator odwołał się do swoich poprzednich oświadczeń, w których przypominał, że Pompeo nie uważa “wzmocnionych technik przesłuchań” za tortury. Szef CIA był również zwolennikiem wojny w Iraku.

ZOBACZ TAKŻE: Amerykańscy konserwatyści: Tillerson zły, Pompeo gorszy

Jestem zaniepokojony nominacją ludzi, którzy kochają wojnę w Iraku tak bardzo, że byliby zwolennikami wojny z Iranem. Myślę, że jest to sprzeczne z większością haseł, pod którymi prezydent Trump prowadził kampanię – tłumaczył senator.

Paul dodał, że jest przeciwny nominacji Haspel, z powodu jej zaangażowania w program “wzmocnionych przesłuchań” za czasów administracji George’a W. Busha. Stwierdził, że okazywała ona radość z powodu torturowania kogoś. Uważam, że to nieprawdopodobne, że ktokolwiek chciałby widzieć tę kobietę na czele CIA – podkreślił senator.

Komentatorzy zwracają uwagę, że sprzeciw Randa Paula wobec nominacji Pompeo komplikuje, ale nie uniemożliwia objęcie przez niego Departamentu Stanu. Republikanie dysponują przewagą 11-10 na Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, która aprobuje nominacje, co sprawia, że głos ​​Paula jest kluczowym, jednak przewodniczący komisji, będzie mógł przeforsować kandydaturę obecnego szefa CIA, kierując głosowanie nad nominacją przed cały Senat. Opcja taka była rozważana w zeszłym roku, podczas nominacji na Sekretarza Stanu Rexa Tillersona.

Kresy.pl / thehill.com

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply