Amerykański niszczyciel USS „Ross” po raz kolejny wpłynął na Morze Czarne. Wcześniej pojawił się na tym akwenie w grudniu ubiegłego roku.

Informacja o tym, że USS „Ross” płynie przez cieśniny tureckie w kierunku Morza Czarnego znalazła się w niedzielę rano na twitterowym koncie amerykańskiej 6. Floty. Według komunikatu obecność okrętu na tym akwenie jest związana z „prowadzeniem operacji bezpieczeństwa morskiego, zwiększaniem stabilności morskiej regionu oraz potencjału marynarki wojennej” z sojusznikami z NATO oraz „partnerami w regionie”.

Jak zwykle ruchy USS „Ross” zaczęła monitorować rosyjska marynarka wojenna. Według rosyjskiego ministerstwa obrony amerykański okręt wpłynął na Morze Czarne w niedzielę wieczorem.

Jak pisaliśmy, USS „Ross” poprzednio pojawił się na Morzu Czarnym w grudniu 2019 roku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W 2015 r. „Ross” wraz z fregatą „Hetman Sahajdaczny” przeprowadził dwudniowe ćwiczenia na wodach międzynarodowych Morza Czarnego. Doszło wówczas do incydentu medialnego – według Rosjan dwa bombowce Su-24 „przepędziły” okręt, który ich zdaniem podpłynął zbyt blisko Krymu. Amerykanie twierdzili natomiast, że samoloty nie zrobiły na nich żadnego wrażenia i opublikowali zdjęcia z manewrów. Rok później „Ross” wraz z okrętem desantowym LSD41 Whitby Island wziął udział w międzynarodowych manewrach Sea Breeze, podczas których na kilka dni zawitał do Odessy. Natomiast w kwietniu 2019 r. niszczyciel zapłynął do rumuńskich portów w Konstancy i Warnie.

Zgodnie w Konwencją de Montreux z 1936 roku okręty wojenne państw nie leżących nad Morzem Czarnym mogą przebywać na tym akwenie do 21 dni.

Przypomnijmy, że USS „Ross” wraz z bliźniaczym USS „Porter” przeprowadziły atak rakietowy pociskami „tomahawk” na Syrię w kwietniu 2017 r.

Kresy.pl / lb.ua / Interfax
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz