Amerykańska stacja ABC News zacytowała w piątek wypowiedź wysokiej rangi przedstawiciela amerykańskiego Departamentu Stanu.

Telewizja ABC News poinformowała, że wysokiej rangi dyplomata amerykański wyraził zgodę, aby anonimowo omówić najbliższą wizytę sekretarza stanu Rexa Tillersona w Europie, w tym w Polsce.

Pytany o ocenę stanu demokracji w Polsce, amerykański dyplomata stwierdził, że Polska jest suwerennym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, z którym Stany Zjednoczone mają wspólne strategiczne interesy w dziedzinie bezpieczeństwa, energii i handlu. Przedstawiciel Departamentu Stanu zaznaczył: Polska demokracja jest pełna życia i ma się dobrze. Kwestie związane z wewnętrzną polityką zostawiamy Polakom i ufamy, że jakiekolwiek reformy, które rozważają są zgodne z ich konstytucją i wolą ich społeczeństwa.

ZOBACZ TAKŻE: Departament stanu USA o reformach polskiego wymiaru sprawiedliwości

Rex Tillerson ma rozpocząć swoją podróż po Europie w poniedziałek 22 stycznia od wizyty w Londynie. Spotka się tam z ministrem spraw zagranicznych Borisem Johnsonem oraz z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Markiem Sedwillem.

Dzień później we wtorek 23 stycznia sekretarz stanu pojedzie do Paryża. W stolicach Wielkiej Brytanii i Francji omawiane będą kwestie związane z Iranem, Syrią, Libią, Koreą Północną oraz Ukrainą, a w Paryżu ma zostać omówiony temat Libanu.

Następnie Tillerson pojedzie do szwajcarskiego kurort Davos, gdzie szef amerykańskiej dyplomacji będzie towarzyszył prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi na Światowym Forum Ekonomicznym.

Do Warszawy sekretarz stanu ma przylecieć wieczorem w piątek 26 stycznia w 73 rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. Szef amerykańskiej dyplomacji ma złożyć wieniec pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

Przedstawiciel Departamentu Stanu, który opisowi wizyty w Warszawie poświecił najwięcej uwagi, stwierdził, że wizyta sekretarza stanu to niejako kontynuacją wizyty prezydenta Trumpa w Warszawie w lipcu ubiegłego roku.

Wizyta będzie dobrą okazją, aby zacieśnić nasz bliski sojusz i przyjaźń z Polską, która jest jednym z najbliższych naszych sojuszników w NATO. Jak powiedział prezydent (Donald Trump) Polska jest jednym z najbardziej oddanych członków NATO i chcemy, aby ta wizyta była okazją do wzmocnienia naszego strategicznego partnerstwa z tym krajem – powiedział amerykański dyplomata.

W Polsce Tillerson ma rozmawiać z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim oraz z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem. Spotkania z władzami Polski mają posłużyć zacieśnieniu kontaktów Stanów Zjednoczonych z nowym gabinetem w Warszawie.

Kresy.pl / interia.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Gaetano
    Gaetano :

    Reksio powiedział w sposób nawet niespecjalnie zawoalowany: “kwestie związane z wewnętrzną polityką zostawiamy Polakom”. A kwestie polityki zagranicznej – to już wiadomo, w czyjej gestii.
    Lokajska polityka zarówno tzw. “dobrej zmiany”, jak i poprzednich nierządów jest żałosnym faktem.