W nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do walk w zachodniolibijskim mieście Zawija. Ośrodek ten był w przeszłości bazą zbrojnej milicji nie kontrolowanej przez władze w Trypolisie.

O walkach, do jakich doszło w Az-Zawiji, poinformował portal The Libya Update. Według niego nocne starcia pociągnęły za sobą cztery ofiary śmiertelne. Walczyły ze sobą dwa miejscowe ugrupowania, oba powiązane z Rządem Jedności Narodowej rezydującym w formalnej stolicy – Trypolisie, nie kontrolującym jednak całości terytorium kraju.

Walki były na tyle intensywne, że zaszła konieczność ewakuwacji około 30 rodzin mieszkających w mieście. Powołując się na miejscowych przedstawicieli Czerwonego Krzyża The Libya Update podał, że rano skonfliktowane strony osiągnęły porozumienie o przerwaniu walk. Zawarły je po apelach służb ratowniczych, które dążyły do ewakuacji rannych i zagrożonych cywilów.

Az-Zawija była jednym z ośrodków wybuchu rebelii przeciwko wieloletniemu przywódcy Libii Muammarowi Kaddafiemu, już w lutym 2011 r. Pozostała ośrodkiem partyzantki mimo opanowania miasta przez siły rządowe, które zostaly z niej ostatecznie wyparte w siperniu tegoż roku.

Wojna domowa w Libii trwa od czasu gdy interwencja NATO, wspierając rebelię jaka rozpoczęła się w Bengazi, doprowadziła w 2011 r. do obalenia wieloletniego przywódcy tego kraju, Muammara Kaddafiego. W 2015 roku portal Wikileaks ujawnił wiadomości z poczty elektronicznej Hillary Clinton, z których wynikało, że francuski wywiad przekazał znaczne sumy pieniędzy libijskim rebeliantom w czasie gdy rozpoczynali oni swoje działania przeciw Muammarowi Kaddafiemu. W marcu 2018 roku były prezydent Francji, który przeprowadził zbrojną interwencję przeciw Kaddafiemu został zatrzymany i przesłuchany w sprawie nielegalnego finansowania swojej kampanii wyborczej w 2007 roku właśnie za pieniądze obalonego libijskiego przywódcy.

W latach 2014-2020 konflikt zbrojny toczył się głównie między Rządem Zgody Narodowej Libii (GNA) z Trypolisu, uznawanym oficjalnie przez ONZ i wspieranym przez Turcję, oraz Libijską Armią Narodową (LNA) wspieraną przez Izbę Reprezentantów, libijski parlament wybrany jeszcze w 2014 r., i rezydujący w Tobruku, ale także nieoficjalnie przez Francję, Rosję, Arabię Saudyjską, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie. LNA z gen. Chalifą Heftarem popiera obecnie Fati Baszagę.

Porozumienie o zawieszeniu broni i powołaniu władz tymczasowych kraju zostało zawarte w lutym 2021 r., jednak do tej pory nie przybliżono się do wyłonienia władz uznanych przez wszystkie plemiona i ugrupowania polityczne, a jeszcze w maju doszło do starć w Trypolisie między zwolennikami dwóch głównych frakcji politycznych. Do kolejnych walk doszło w mieście w sierpniu zeszłego roku.

libyaupdate.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply