W środkach masowego przekazu pojawiają się doniesienia o tym, że oddziały Libijskiej Armii Narodowej (LNA) wstrzymały ofensywę na Trypolis.

Irańska agencja Fars podała, że oddziały LNA przerwały działania zbrojne, w tym ofensywę na Trypolis o północy. Agencja przytacza nagrane wystąpienie rzecznika tych oddziałów Ahmeda Mismari, który podkreślił, że LNA będzie przestrzegać rozejmu tylko wtedy jeśli działania zbrojne zostaną całkowicie wstrzymane przez wrogie im siły Rządu Jedności Narodowej (GNA). Na zawarcie rozejmu naciskały Turcja i Rosja, ale jeszcze w czwartek dowodzący LNA gen. Chalifa Heftar deklarował, że będzie kontynuował atak na Trypolis gdzie bazuje GNA.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Misja Wsparcia Organizacji Narodów Zjednoczonych w Libii wyraziła już zadowolenie z powodu zawarcia rozejmu i wezwała obie strony konfliktu by go „ściśle przestrzegały” i rozwiązały wszystkie kwestie poprzez „dialog”. Nie wiadomo jednak na ile ogłoszenie rozejmu uspokoiło sytuację na froncie. Dowodzący Zachodnim Regionem Operacji LNA gen. Mabruk al-Ghezwi, miał jednak stwierdzić, że „milicje Rządu Jedności Narodowej przerwały rozejm na froncie wszystkimi rodzajami broni”. Jednak zadeklarował też, że jego oddziały nadal realizują rozkaz o zawieszeniu broni.

Rząd Jedności Narodowej (GNA) Libii opierający się na islamistycznych milicjach kontroluje już tylko Trypolis i przylegającą do niego południowo-zachodnią część kraju. Od początku bieżącego roku Libijska Armia Narodowa (LNA) gen. Chalify Heftara zdołały opanować całą południową Libię, region kluczowy dla przenikania z Afryki Subsaharyjskiej nielegalnych imigrantów oraz islamistycznych ekstremistów, a za nią większość obszaru całego państwa. W swoich działaniach przeciw GNA gen. Heftar wspierany jest nie tylko przez Izbę Reprezentantów, parlament wybrany jeszcze w 2014 r., i rezydujący w Tobruku, ale także nieoficjalnie przez Francję, Arabię Saudyjską, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Rosja także uważana jest za sympatyzującą z marszałkiem Heftarem, który składał wizyty w Moskwie. W kwietniu LNA przypuściła pierwsze ataki na Trypolis wówczas wstrzymane pod naciskiem dyplomatycznym ONZ i Unii Europejskiej. Ofensywa na libijską stolicę została wznowiona w grudniu.

farsnews.com/adresslibya.com/aljazeera.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz