W okolicy miasta Zawija, gdzie znajduje się jedna z libijskich rafinerii naftowych, doszło w ostatnich dniach do starć zbrojnych między skonfliktowanymi ugrupowaniami klanowymi.
Portal The Libya Observer podał w środę, że walki w północno-zachodniej części kraju przybrały dość poważny wymiar. Skonfliktowane strony używały ciężkiego uzbrojenia. Starcia w miejscowości al-Rukajna zginęły co najmniej trzy osoby, a kolejnych kilka odniosło rany. Portal podał, że starły się milicja Kabawat pod przywództwem Othmana Allahiba powiązanego z tak zwanym 103. Batalionem i milicja Gwailat, której przewodzi Mohammed Bahrun znany również Al-Far. Na środę w mieścia miało już być spokojnie.
Jeszcze 21 listopada rano znaleziono ciało zamordowanego młodego mężczyzny w rejonie al-Malahy, około 12 km na południe od Zawiji. Mężczyzna, Muhammed al-Zuwejk, został zabity trzema strzałami w klatkę piersiową przez nieznanych uzbrojonych mężczyzn. Wieczorem tego samego dnia demonstranci zablokowali tranzytową drogę w mieście, paląc opony na znak protestu przeciwko zabiciu młodego mężczyzny, zrelacjonował portal Libya Security Monitor.
Tego samego dnia w Surman, Sajf ad-Din Sahmud, dyrektor szkoły, został ostrzelany przez nieznanych napastników i postrzelony w głowę. Sahmud został przewieziony do kliniki w Trypolisie, gdzie w stanie krytycznym został przyjęty na oddział intensywnej terapii. Później rano droga nadmorska została zablokowana w Surman w pobliżu centrum kulturalnego na znak protestu przeciwko temu atakowi. Nastąpiła mobilizacja milicji i doszło do walk.
W al-Rukajnie doszło do dość poważnych zniszczeń materialnych. Uszkodzony został między innymi meczet. Główne walki miały trwać wokół miejskiego ronda. Przy mieście znajduje się jedna z libijskich rafinerii. Libia przed wojną domową była jednym z czołowych eksporterów ropy naftowej.
Dystrykt Zawiji znany jest z wysokiej aktywności zbrojnych milicji. Już w pierwszych dniach rebelii przeciwko pułkownikowi Muammarowi Kaddafiemu w lutym 2011 r. stolica dystryktu stała się polem ciężkiej bitwy, jednej z dwóch największych w ciągu pierwszej wojny domowej. Armia Kaddafiego odzyskała wówczas kontrolę nad miastem, którą utrzymywała do sierpnia.
Znajduje się on około 45 km na zachód of formalnej stolicy upadłego państwa, Trypolisu, w którym rezyduje uznany międzynarodowo rząd Libii, skonfliktowany z dawnym parlamentem, rezydującym we wschodniolibijskim Tobruku i stojącym za nim gen. Chalifą Haftarem i jego Libijską Armią Narodową.
To nie pierwsze walki w dystrykcie Zawija. The Libya Observer twierdzi, ze stał się on w roku bieżacym areną coraz częstrzych walk między lokalnymi milicjami.
Czytaj także: Pogrążona w wewnętrznych konfliktach Libia ma nowego szefa banku centralnego
Wojna domowa w Libii trwa od czasu gdy interwencja NATO, wspierając rebelię jaka rozpoczęła się w Bengazi, doprowadziła w 2011 r. do obalenia wieloletniego przywódcy tego kraju, Muammara Kaddafiego. W 2015 roku portal Wikileaks ujawnił wiadomości z poczty elektronicznej Hillary Clinton, z których wynikało, że francuski wywiad przekazał znaczne sumy pieniędzy libijskim rebeliantom w czasie gdy rozpoczynali oni swoje działania przeciw Muammarowi Kaddafiemu. W marcu 2018 roku były prezydent Francji, który przeprowadził zbrojną interwencję przeciw Kaddafiemu został zatrzymany i przesłuchany w sprawie nielegalnego finansowania swojej kampanii wyborczej w 2007 roku właśnie za pieniądze obalonego libijskiego przywódcy.
W latach 2014-2020 konflikt zbrojny toczył się głównie między Rządem Zgody Narodowej Libii (GNA) z Trypolisu, uznawanym oficjalnie przez ONZ i wspieranym przez Turcję, oraz Libijską Armią Narodową (LNA) wspieraną przez Izbę Reprezentantów, libijski parlament wybrany jeszcze w 2014 r., i rezydujący w Tobruku, ale także nieoficjalnie popierany okresowo przez Francję, Rosję, Arabię Saudyjską, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Obecny kryzys polityczny wynika z nieprzeprowadzenia uzgodnionych wcześniej, zaplanowanych na 24 grudnia 2021 r. wyborów i odmowy ustąpienia ze stanowiska przez premiera Abd al-Hamida Dubajbę. W odpowiedzi parlament w Torbuku – Izba Reprezentantów (HoR) mianował na premiera jego politycznego rywala Fatiego Baszagę, który od miesięcy zabiegał o zainstalowanie swojego rządu w Trypolisie, próbując okresami dokonać tego siłą.
libyaobserver.ly/libyascuritymonitor.com/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!