W Libii znów doszło do rozłamu między poszczególnymi frakcjami politycznymi, co może wywrócić proces rekonstrukcji państwa.

Około 54 członków libijskiej Rady Państwa odrzuciło we wtorek decyzję izby parlamentarnej bazującej w Tobruku o wycofaniu wotum zaufania dla obecnego oficjalnego rządu i określiło takie działanie jako naruszenie Deklaracji Konstytucyjnej i Porozumienia Politycznego. W oświadczeniu 54 spośród 200 członków Rady, stwierdzono, że procedura wycofania poparcia nie obejmuje premiera Abd al-Hamida ad-Dubajby, ponieważ nie został on powołany przez tobrucką Izbę Reprezentantów, jak zrelacjonował portal Middle East Monitor.

Ad-Dubajba został wybrany przez Libijskie Forum Dialogu podczas spotkania w Genewie w lutym 2021 r. pod auspicjami ONZ, która stara się zakończyć wojnę domową w Libii. Izba Reprezentantów udzieliła poparcia rządowi tymczasowemu dopiero później.

Odnosząc się do projektu nowelizacji konstytucji, jaką przygotowała tobrucka Izba, Rada Państwa oceniła że niektóre artykuły proponowanej nowelizacji konstytucji są pełne luk i niejasności, a ​​wspomniane okresy realizacji działań są nieokreślone i niewykonalne. W oświadczeniu dodano, że postanowienia proponowanej nowelizacji konstytucji naruszają art. 12 Porozumienia Politycznego i art. 36 Deklaracji Konstytucyjnej.

10 lutego Izba Reprezentantów wycofała swoje poparcie dla premiera rządu tymczasowego Abd al-Hamida ad-Dubajby i nominowała Fati Baszagę na kolejnego premiera z misją powołania nowego rządu.

Wojna domowa w Libii trwała od czasu gdy interwencja NATO wspierając rebelię jaka rozpoczęła się w Begazi, doprowadziła w 2011 r. do obalenia wieloletniego przywódcy tego kraju, Maummara Kaddafiego. W 2015 roku portal Wikileaks ujawnił wiadomości z poczty elektronicznej Hillary Clinton, z których wynikało, że francuski wywiad przekazał znaczne sumy pieniędzy libijskim rebeliantom w czasie gdy rozpoczynali oni swoje działania przeciw Muammarowi Kaddafiemu. W marcu 2018 roku były prezydent Francji, który przeprowadził zbrojną interwencję przeciw Kaddafiemu został zatrzymany i przesłuchany w sprawie nielegalnego finansowania swojej kampanii wyborczej w 2007 roku właśnie za pieniądze obalonego libijskiego przywódcy.

Przez ostatnie kilka lat konflikt zbrojny toczył się głównie między Rządem Zgody Narodowej Libii (GNA) z Trypolisu uznawanym oficjalnie przez ONZ i wspieranym przez Turcję oraz Libijską Armią Narodową (LNA) wspieraną przez Izbę Reprezentantów, libijski parlament wybrany jeszcze w 2014 r., i rezydujący w Tobruku, ale także nieoficjalnie przez Francję, Rosję, Arabię Saudyjską, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Porozumienie o zawieszeniu broni i powołaniu władz tymczasowych kraju w lutym doprowadziło też do uzgodnień w sprawie przeprowadzenia wyborów prezydenckich. Miały się one odbyć w grudniu, jednak tymczasowe władze nie zdołały ich zorganizować.

middleeastmonitor.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply