Przywódca Rwandy, który zdołał doprowadzić do zaleczenia ran po szokującym ludobójstwie lat 90 XX wieku, rządzi afrykańskim państwem od 24 lat. Najwyraźniej nie ma zamiaru odchodzić.

Portal Africa News podał w poniedziałek, że prezydent Paul Kagame może liczyć na szerokie poparcie w swoich działaniach na rzecz reelekcji. Dwie najstarsze partie polityczne w tym państwie Afryki Wschodniej, Partia Liberalna (PL) i Partia Socjaldemokratyczna (PSD) poparły w niedzielę ewentualny start Kagame w lipcowych wyborach prezydenckich. Będzie on oczywiście reprezentował własną partię, Rwandyjski Front Patriotyczny (RPF).

Jak pokreślił portal sprzymierzeni z partią rządzącą przywódcy PL i PSD zajmowali w przeszłości różne stanowiska rządowe, choć określają się nierzadko jako opozycja. Kagame poparły jeszcze cztery mniej znaczące partie.

„To dobrze, że prezydent Kagame uznaje i rozważa pomysły innych partii politycznych” – powiedział minister spraw zagranicznych Vincent Biruta, prezes PSD, ogłaszając poparcie swojej partii dla Kagame.

66-letni Kagame objął władzę w 2000 r. Szybko udało mu się ustabilizować sytuację kraju po ludobójstwie jakie wybuchło w 1994 r., kiedy to bojówkarza większościowej grupy plemiennej Huti przystąpili do masowych mordów wszystkich napotkanych Tutsi – grupy historycznie uprzywilejowanej. Mimo, że ludobójstwo miało charakter ataków przeprowadzanych prymitywnymi narzędziami, takimi jak maczety i motyki, zaangażowanych w nie było tak wielu, że liczbę ofiar rzezi trwającej około 100 dni szacuje się na 500-800 tysięcy.

Ludobójstwo zakończyło zdobycie kontroli nad terytorium kraju przez oddziały Rwandyjskiego Frontu Patriotycznego, którymi dowodził właśnie Kagame.

Mimo, że RPF reprezentował Tutsich, po objęciu władzy Kagame wprowadził radykalną politykę unifikacji państwowej wprowadzając przepisy zabraniające identyfikowania przynależności plemiennej w życiu publicznym. Wygrywał kolejne wybory z poparciem na poziomie przekraczającym 90 proc. W ostatnich, w 2017 r. zdobył oficjalnie 98,8 proc. głosów.

Prawicowa opozycja oskarża Kagame o praktyki autorytarne.

Za rządów Kagame Rwanda stała się również jedną z najlepiej rozwijających się i najbardziej innowacyjnych gospodarek Afryki.

africanews.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply