Syn za ojca – nowy prezydent Turkmenistanu

Serdar Berdymuhamedow został ogłoszony zwycięzcą wyborów prezydenckich w Turkmenistan. Na stanowisku głowy państwa zastąpi swojego ojca.

Centralna Komisja Wyborcza Turkmenistanu ogłosiła we wtorek wyniki sobotnich wyborów prezydenckich. Zgodnie z nimi zwyciężył Serdar Berdymuhamedow, który uzyskał 72,97 proc. głosów, podał portal Chronika Turkmenistana. Frekwencja wyniosła 97,17 proc., jak poinformowała agencja Fergana News.

Oprócz Berdymuhamedowa juniora w wyborach wzięło udział jeszcze ośmiu kandydatów. Hydyr Nunnajew prorektor Instytutu Kultury Fizycznej i Sportu uzyskał w nich 11,09 proc. głosów. Agadżan Bekmydarow, zastępca gubernatora wilajetu maryjskiego dostał poparcie 7,22 proc. Każdy z pozostałych kandydatów otrzymał poniżej 3 proc. głosów.

Serdar Bedymuhamedow jest synem dotychczasowego przywódcy kraju – Gurbangulego, który rządzi środkowoazjtycką republiką od 2006 r. Berdymhamedow junior uzyskał wyborcze poparcie wyraźnie niższe od tego jakie w kolejnych wyborach prezydenckich uzyskiwał jego ojciec – odpowiednio 89,07 proc., 97,14 proc. i 97,69 proc.

11 lutego dotychczasowy wieloletni przywódca kraju na posiedzeniu izby wyższej turkmeńskiego parlamentu niespodziewanie ogłosił wolę oddania stanowiska prezydenta i kierownictwa państwem „młodym liderom naszego kraju, wychowanym w środowisku duchowym i zgodnie z wysokimi wymaganiami naszych czasów”. Gurbanguły Berdymuhamedow zadeklarował, że chce pozostać przewodniczącym jednej z izb parlamentu.

Jego 40-letni syn od młodego wieku pracował w strukturach państwowych. Po skończeniu Turkmeńskiego Uniwersytetu Agrokultury od 2001 r. pracował w zjednoczeniach przemysłu rolno-spożywczego. W latach 2008-2011 Berdymuhamedow studiował na Akademii Dyplomatycznej MSZ Rosji, uzyskując dyplom ze stosunków międzynarodowych. W tym okresie został przydzielony do ambasady turkmeńskiej w Moskwie jako radca ambasady. W latach 2011-2013 studiował w Centrum Polityki Bezpieczeństwa w Genewie w zakresie spraw bezpieczeństwa europejskiego i międzynarodowego. Pracował wtedy dla przedstawicielstwa Turkmenistanu przy ONZ w Genewie jako radca ambasady. W latach 2014-2017 szef departamentów w centrali Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w międzyczasie także zastępca dyrektora Państwowej Agencji Zarządzania i Wykorzystania Zasobów Węglowodorowych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W 2016 r. Berdymuhamedow junior został deputowanym miejscowego parlamentu, w którym zasiada do dziś. W 2018 r. został wiceministrem spraw zagranicznych. Na początku 2019 r. objął stanowisko hakima prowincji Ahal, skąd wywodzi się większość elity rządzącej krajem. 11 lutego 2021 r. Serdar Berdymuhamedow został nominowany na nowoutworzone stanowisko wiceprzewodniczącego Rady Ministrów ds. innowacji i cyfryzacji.

hronikatm.com/fergana.news/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz