Wśród Polaków na emigracji wybory wygrał Rafał Trzaskowski. Szczególnie wysokie poparcie otrzymał w największym skupisku głosujących emigrantów – w Wielkiej Brytanii.

“Gazeta Wyborcza” podlicza głosy oddane w niedawnej drugiej turze wyborów prezydenckich przez obywateli Polski mieszkających poza jej granicami. Jak przytacza we wtorek za gazetą portal Moeny.pl w niedzielnych wyborach padło łącznie około 380 tys. takich głosów. Około 73 proc. z nich to głosy oddane na Rafała Trzaskowskiego. Było ich łącznie 283 tys.

Najwięcej głosujących emigrantów było na terytorium Wielkiej Brytanii. Oddano tam łącznie 180 tys. głosów. Dotychczas przeliczono te oddane w 9 z 11 ustanowionych w tym państwie komisji wyborczych. 77 proc. oddanych w nich głosów padło za kandydatem Koalicji Obywatelskiej. Trzaskowski zyskał w tych 9 komisjach 87 tys. głosów wobec 24 tys. oddanych na Andrzeja Dudę.

Podobne wyniki odnotowano w innym państwie licznie zamieszkanym przez polskich emigrantów – Irlandii. Trzaskowski uzyskał tam 77 proc. wszystkich oddanych głosów. W Norwegii proporcja poparcia dla kandydata liberalnej opozycji wyniosła 74 proc., a w Szwecji i Danii po 78 proc.

W Niemczech gdzie mieszka najliczniejsza grupa polskich emigrantów, ale gdzie głosowało mniej osób niż w Wielkiej Brytanii, Rafał Trzaskowski otrzymał 77. We Francji i we Włoszech po 70 proc., a w Hiszpanii – aż 85 proc.

Spośród większych skupisk głosujących emigrantów urzędujący prezydent zwyciężył tylko w USA, gdzie uzyskał poparcie na poziomie 55 proc. i w Kanadzie gdzie jego przewaga była jeszcze większa – 61 proc.

money.pl/kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Czeslaw
  Czeslaw :

  Widocznie ci emigranci to niewyrobiony politycznie element, poddany tam panującej propagandzie genderowej oraz zakompleksiony którego nie stać na własne zdanie a koniecznie chcą być “europejczykami” a nie tym “ciemnogrodem” ze wschodu. To tragedia że przekaz do Polaków tam mieszkających opanowało lewactwo.

 2. mis82
  mis82 :

  Demokracja w Polsce to jedna wielka ściema…mam uwierzyć, że trzaskowski w tydzień uzbierał 1 000 000 głosów poparcia???? przy ciągłym zagrożeniu epidemiologicznym???
  Zastanawia mnie tylko gdzie jest tzw nasza władza, a może oni również fałszowali głosy poparcia…………..