Rząd USA otrzymał już od koncernu Raytheon dwa systemy obrony powietrznej NASAMS. Przedstawiciel koncernu powiedział, że już niebawem zostaną one dostarczone i zainstalowane na Ukrainie.

We wtorek szef amerykańskiego Raytheon Technologies, Greg Hayes poinformował o dostarczeniu rządowi USA dwóch systemów obrony powietrznej NASAMS, przeznaczonych dla Ukrainy.

Właśnie dostarczyliśmy dwa systemy NASAMS – powiedział Hayes na antenie stacji CNBC. Później sprecyzował, że miało to miejsce parę tygodni wcześniej.

– Dostarczyliśmy dwa z nich rządowi kilka tygodni temu. Są [niebawem – przyp. Defense News] instalowane na Ukrainie – dodał. Dyrektor wykonawczy Raytheon Technologies powiedział, że systemy NASAMS mogą strzelać rakietami AIM-120 AMRAAM i są w stanie „strącić wszystko na niebie, od dronów przez rakiety balistyczne po myśliwce odrzutowe”.

W poniedziałek wysoki rangą urzędnik Pentagonu powiedział, że oczekuje się, iż systemy NASAMS zostaną dostarczone Ukraińcom „w ciągu kilku następnych tygodni”. Dodał, że to strona ukraińska oficjalnie ogłosi, kiedy broń ta będzie już w kraju, w gotowości operacyjnej. Urzędnik powiedział też, że amerykańscy wojskowi będą „dalej ciężko pracować, by dostarczyć je tam najszybciej, jak to możliwe”.

Hayes powiedział w rozmowie z CNBC, że jego firma spodziewa się, że wkrótce przyjdzie więcej zamówień na NASAMS wraz ze wzrostem popytu na produkty Raytheon od czasu inwazji Rosji na Ukrainę.

Widzimy też rosnący w skali globalnej popyt na zaawansowane systemy obrony powietrznej, szczególnie w Europie Wschodniej, jako że konflikt rosyjsko-ukraiński, niestety, trwa nadal – przyznał.

Jak pisaliśmy, w połowie października brytyjski sekretarz obrony, Ben Wallace zapowiedział, że Wielka Brytania przekaże Ukrainie rakiety powietrze-powietrze średniego zasięgu AMRAAM, które, wystrzeliwane z systemów NASAMS, mogą być używane do obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Pociski rakietowe mają trafić na Ukrainę w najbliższych tygodniach. Systemy NASAMS mają dostarczyć Ukraińcom Amerykanie. Wiadomo, że ukraińscy żołnierze przechodzą szkolenie na tych systemach obrony powietrznej.

Zasięg operacyjny rakiet АІМ-120А AMRAAM w wersji odpalanej z wyrzutni naziemnych wynosi 2,5 – 25 km. Może razić cele, lecące na pułapie od 30 metrów do 16 km.

Czytaj także: Politico: Ukraina „przerabia listę życzeń”, chce więcej systemów obrony powietrznej

Amerykanie mają przekazać Ukrainie dwa systemy obrony powietrznej NASAMS. Powinny one trafić na Ukrainę przed końcem listopada, ale Ukraińcy mieli obawy, że nowa broń nie dotrze wystarczająco szybko. Anonimowy ukraiński doradca powiedział jakiś czas temu Politico, że dwa zestawy NASAMS to za mało. Jednocześnie, kraje zachodnie niechętnie chciałyby oddać ukraińskiej armii własne, zaawansowane systemy obrony powietrznej.

Według Pentagonu, dwa pierwsze NASAMS-y udało się zakupić szybciej, ponieważ znaczna cześć tych systemów, zamówionych wcześniej, została już wyprodukowana. Ponadto, prezydent USA Joe Biden w rozmowie z ukraińskim prezydentem, Wołodymyrem Zełenskim, obiecał maksymalnie przyspieszyć dostawy systemów rakietowych ziemia-powietrze. Łącznie, w ciągu najpewniej paru lat, na Ukrainę ma trafić 8 zestawów NASAMS.

Ogłoszony kontrakt dla koncernu Raytheon na systemy rakietowe ziemia-powietrze NASAMS dla Ukrainy, wart ponad 182 mln dol., obejmuje dwie baterie, których zakup zapowiedziano w ramach trzeciego pakietu pomocy wojskowej. Pod koniec sierpnia br. Pentagon podpisał kontrakt z firmą Raytheon na produkcję systemów rakietowych ziemia-powietrze NASAMS dla Ukrainy, wraz z pakietem szkoleniowym i wsparcia logistycznego. Warte ponad 182 mln dolarów zamówienie ma zostać zrealizowane w całości do sierpnia 2024 roku. Finansowanie zostaje zapewnione poprzez środki z programu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI).

Każda samobieżna wyrzutnia NASAMS posiada sześć kontenerów z pociskami rakietowymi ziemia-powietrze. Zasięg w konfiguracji NASAMS II, wykorzystującej rakiety AIM-120С AMRAAM wynosi do 25 km, przy pułapie lotu celu do 14-15 ok. W skład jednej baterii NASAMS II wchodzi łącznie do 12 wyrzutni, zgrupowanych w jednostki ogniowe, liczące po trzy wyrzutnie. W przypadku NASAMS III, każda bateria składa się z sześciu wyrzutni.

Dodajmy, że na początku lipca br. Amerykanie poinformowali, że w ramach kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, o łącznej wartości 820 mln dolarów dostarczą Ukrainie m.in. dwa systemy rakietowe ziemia-powietrze NASAMS. W swoim komunikacie prasowym, Raytheon zaznaczył, że zamówione ostatnio systemy NASAMS zostaną dostarczone na Ukrainę w odpowiedzi na zapotrzebowanie tego państwa w zakresie obrony przed zagrożeniami z powietrza. Podano też, że opisywane zamówienie jest częścią właśnie trzeciego pakietu USAI, ogłoszonego 1 lipca br. Obejmuje on również do 150 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej kal. 155 mm i cztery radary przeciwartyleryjskie.

Mil.in.ua / defensenews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply