Premier Czech ogłosił wprowadzenie w kraju stanu nadzwyczajnego, w związku z napływaniem kolejnych uchodźców z Ukrainy. Jak dotąd, to około 30 tys. ludzi.

Jak podała ukraińska agencja Unian, premier Republiki Czeskiej Petr Fiala poinformował, że w związku z napływem do kraju kolejnych uchodźców z Ukrainy, w piątek na terenie państwa zostaje wprowadzony stan nadzwyczajny. Ma on obowiązywać przez miesiąc, ale w razie konieczności może zostać przedłużony.

Według czeskiego premiera, do Czech jak dotąd przybyło blisko 30 tys. uchodźców z Ukrainy. „W celu bardziej efektywnego organizowania ich rozmieszczenia w naszym kraju, ogłaszam stan nadzwyczajny od piątku 4 marca” – powiedział Fiala. Dodajmy, że według piątkowych danych polskiej Straży Granicznej, do Polski przyjechało już ponad 670 tys. osób.

W związku z rekordową skalą napływu uchodźców z Ukrainy, we wszystkich regionach Czech otwarto centra przyjmowania i rejestracji przybywających ludzi. Wiadomo też, że czeskie władze opracowują obecnie szereg projektów ustaw, które dałyby uchodźcom dostęp do rynku pracy. Premier Fiala opowiada się też za przyspieszonym przystąpieniem Ukrainy do Unii Europejskiej.

W czwartek MSW Ukrainy podało, że w ciągu tygodnia od początku rosyjskiej agresji, z Ukrainę musiało opuścić prawie 875 tys. ludzi. Ponad połowa z nich, 454 tys., wyjechała do Polski. Na drugim miejscu są Węgry, dokąd bezpośrednio udało się z Ukrainy 116 tys. osób. Ponadto. 67 tys. wyjechało na Słowację, 45 tys. do Rumunii, a 79 tys. do Mołdawii.

Strona ukraińska zaznacza, że Unia Europejska zapewnia ukraińskim uchodźcom prawo do życia, podjęcia pracy, pomocy medycznej czy dostępu do systemu edukacji od razu, przez okres do jednego roku, bez konieczności przechodzenia długotrwałych procedur azylowych. Po zakończeniu 90-okresu bezwizowego, dzięki zmianom w prawodawstwie unijnym, Ukraińcy mają mieć zagwarantowany status uchodźcy. W razie dalszego trwania konfliktu lub braku możliwości bezpiecznego powrotu do ojczyzny, może on zostać przedłużony o kolejne dwa lata.

Czytaj także: Jedna piąta uchodźców z Ukrainy nie jest Ukraińcami

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply