Generał Li Shangfu, wybrany w niedzielę na stanowisko ministra obrony ChRL, jest objęty amerykańskimi sankcjami za zakup uzbrojenia i części od głównego rosyjskiego eksportera broni Rosoboroneksportu.

Funkcja ministra obrony Chin jest uznawana w dużej mierze za dyplomatyczną i ceremonialną, jednak opisywany wybór był bacznie obserwowany na świecie w związku z przeszłością generała – podała w niedzielę agencja Reuters. Medium powołuje się na dyplomatów pracujących w regionie.

Reuters zwraca uwagę, że nominacja ma miejsce w sytuacji zwiększonych napięć na linii USA-Chiny, spowodowanych m.in. sierpniową wizytą na Tajwanie ówczesnej przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi.

Li jest inżynierem aeronautyki. Wcześniej pracował w chińskim programie satelitarnym. Eksperci zwracają uwagę, że jego doświadczenie może mu pomóc odegrać kluczową rolę w modernizacji chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW), co jest ambicją przywódcy Chin Xi Jinpinga.

W 2016 Li został zastępcą dowódcy istniejących wówczas Sił Wsparcia Strategicznego. Chodzi o elitarną formację, której zadaniem był rozwój zdolności Chin w dziedzinie walki w przestrzeni kosmicznej i cyberprzestrzeni. Następnie kierował Wydziałem Rozwoju Sprzętu w Centralnej Komisji Wojskowej, której przewodniczy Xi.

Zobacz także: USA przyznają, że Chiny posiadają więcej okrętów wojennych

W 2018 roku, jako dyrektor wspomnianego wydziału, znalazł się na liście osób objętych sankcjami Departamentu Stanu USA. Miało to związek z zakupem myśliwców Su-35 i sprzętu związanego z systemem rakiet ziemia-powietrze S-400 od rosyjskiego koncernu Rosoboroneksport.

Komentatorzy podkreślają, że sankcje ciążące na Li nie wykluczają możliwości jego spotkań z urzędnikami z USA. Mogą przysporzyć jednak komplikacji. Niektórzy zwracają uwagę, że Chiny będą mogły wykorzystać to na swoją korzyść, przedstawiając sankcje jako nieistotne, jeśli zostaną zignorowane lub twierdząc, że to USA nie chcą utrzymywać kontaktów.

Zobacz także: Szef MSZ Chin ostrzega USA przed konfliktem i konfrontacją

Przeczytaj: Reuters: Wojsko Tajwanu szykuje się na wypadek „totalnej blokady” przez Chiny

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz