Prokuratura Krajowa skierowała przed sądem administracyjnym zażalenie na postanowienie o wstrzymaniu decyzji środowiskowej w sprawie kopalni w Turowie, co grozi wstrzymaniem wydobycia.

Jak pisaliśmy, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał postanowienie wstrzymujące wykonanie decyzji środowiskowej Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska ws. koncesji na wydobywanie węgla w kopalni węgla brunatnego w Turowie po 2026 roku. Praktyce oznacza to wstrzymanie wydobycia. Decyzja zapad ka na wniosek m.in. Fundacji Greenpeace Polska, oddziałów Greenpeace w Czechach i w Hamburgu, Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA, Fundacji Frank Bold z siedzibą w Krakowie, a także władz niemieckiej Żytawy (Die Große Kreisstadt Zittau).

We wtorek rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej, Łukasz Łapczyński poinformował, że PK złożyła zażalenie na decyzję warszawskiego sądu.

 

„Kierując zażalenie prokurator podniósł zarzuty naruszenia przepisów postępowania mające istotny wpływ na wynik sprawy” – powiedział prok. Łapczyński. W ocenie prokuratury WSA wstrzymał wykonanie zaskarżonej decyzji GDOŚ „pomimo braku uprawdopodobnienia przesłanek udzielenia ochrony tymczasowej”.

Ponadto, zdaniem Prokuratury Krajowej sąd m.in. nie wyjaśnił „jakie konkretne zdarzenia czy okoliczności spowodują trudne, a nawet nieodwracalne szkody w środowisku i nieodwracalne uszczerbki w mieniu”.

Rzecznik podkreślił też, że podejmując decyzję w tej sprawie sąd powinien działać transparentnie i należycie ją uzasadnić. Tym bardziej, że orzekał na posiedzeniu niejawnym, a sprawa odnosi się do zdarzeń szczególnie istotnych z punktu widzenia interesu społecznego, w tym dalszego zatrudniania kilku tysięcy osób.

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki i wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin obiecali, że rząd nie pozwoli na zamknięcie kopalni w Turowie. „To nie jest uderzenie w rząd… to jest uderzenie w Polskę” – zaznaczyli.

W piątek minister klimatu Anna Moskwa poinformowała o wysłaniu zażalenia GDOŚ na postanowienie WSA w sprawie dotyczącej Turowa. Z kolei w poniedziałek poinformowano, że PGE GiEK złożyła zażalenie na postanowienie w sprawie kopalni Turów.

rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply